Osłony okienne oprócz spełniania swoich oczywistych funkcji — regulowania ilości światła, które wpada do domu, stanowią również ozdobę. Rynek jest pełen różnego rodzaju rozwiązań, a co chwile pojawiają się nowe koncepcje, jak jeszcze ulepszyć te osłony, które już znamy. Dlatego mamy wiele rodzajów i odmian popularnych rolet. „Przecież żaluzji nikt już dziś nie stosuje”. Co ciekawe, pomimo tego, że przez chwilę wydawało się, że będą należeć one do przeszłości, żaluzje wewnętrzne dalej są stosowane.

Relikt przeszłości?

Historia powstawania sięga naprawdę daleko, bo pierwsze namiastki osłon okiennych zauważono już w czasach starożytnych w Egipcie i Japonii. W Europie pojawiły się z powodu weneckich kupców, dlatego w niektórych rejonach mówi się o nich „żaluzje weneckie”. Dopiero około 200 lat temu zostały opatentowane, jako produkt francuski, produkowany z drewna. Podobną technikę zastosowali producenci niemieccy w 1854 roku, a dopiero rok 1866 przyniósł zmiany pod względem materiału, z jakiego były konstruowane. To od tego momentu zastosowano płytki stalowe i łańcuszki, które są bliższe temu, co znamy z minionej dekady. Koniec lat 40. XX wieku to czas, kiedy zastosowano lakierowane panele aluminiowe. Mimo że od tamtego momentu pojawił się ogrom wariacji na temat żaluzji, ich różnicy kolorów, czy konstrukcji, to klasyka dalej nie wyszła z mody. Powstanie nowych, lepszych rozwiązań powoduje, że żaluzje dalej utrzymują swoją popularność i z chęcią stosowane są nawet w najnowocześniejszych wnętrzach.

Jedno i to samo

Wydawałoby się, że najnowsza technologia rolet noc-dzień, sprawi, że żaluzje odejdą całkowicie do lamusa. Jak pokazuje rynek, wcale się tak nie stało. Co więcej, nowe materiały, z jakich wykonywane są żaluzje, sprawiły, że nawet architekci wnętrz, chętnie po nie sięgają.
Czym wyróżniają się żaluzje? Wiele osób myli pojęcia „rolety” i „żaluzje”, bo to przecież jedno i to samo. Cechuje je jednak wiele różnic, ale to, na co zwraca uwagę wiele osób to precyzyjność regulowania światła w mieszkaniu. Żaluzje, dzięki temu, że ich poziome panele obracają się w płaszczyźnie 180 stopni, pozwalają na niewielkie, częściowe lub zupełne zaciemnienie pomieszczenia. Poza tym dzięki swojej budowie chronią także przed zbytnim nagrzewaniem się pomieszczeń w trakcie nawet najwyższych upałów. Dzięki temu, że nawet zupełnie opuszczone nie blokują przepływu powietrza, zapewniają dobrą cyrkulację w mieszkaniu.

Już ja znam żaluzje

Pomimo wcześniejszych złych przeżyć ze słabej jakości materiałem, jaki stosowano w przypadku żaluzji, osoby, które decydują się dać im drugą szansę, nie żałują swojego wyboru. Dlaczego? Najważniejszy jest dobór odpowiedniego producenta, który dołoży starań, aby wykonane przez niego produkty nie zużywały się klientom po miesiącu użytkowania. Zadba on również o wysoką jakość poszczególnych komponentów żaluzji, dzięki czemu mechanizm, który kiedyś budził wiele kontrowersji, będzie działał, jak należy. Mówiąc krótko, produkowane dzisiaj żaluzje to o kilka poziomów lepsze produkty. Nie odnosi się to jednak do tych najtańszych, które możemy dostać za grosze w sieciówkach.

Żaluzje premium

Nawet najwięksi amatorzy wysokiej klasy produktów znajdą wśród nich coś dla siebie. Premium to możliwość znalezienia i zastosowania nietypowych rozwiązań, takich jak skóra czy drewno. Idealnie pasują do ekskluzywnych pomieszczeń, dodając mu pewnego rodzaju luksusu. Drewno, jako naturalny materiał, pomaga w zachowaniu w pomieszczeniu poczucia bliskości z naturą, ale nie tylko. Drewno jest sprawdzonym sposobem na ocieplenie wnętrza, a do niedawna wiodło prym w urządzaniu mieszkań w stylu skandynawskim.
Dobrze zaimpregnowane drewno, czyli znów wybór odpowiedniego producenta, gwarantuje jego długą żywotność, nawet w miejscach, które uchodziłyby za wysoko wilgotne. Niekiedy zastosowane drewno, z którego wykonane są żaluzje, jest zwyczajnie słabe, co powoduje pojawianie się wybroczyn w kontakcie z wilgocią. Specjalny rodzaj drewna, tj. Basswood (stosowane do wytwarzania gitar), czyli lipa jest wysoko odpornym materiałem na parę i wilgoć. W związku z tym idealnie nadaje się na wytworzenie z niego żaluzji do zastosowania w każdym pomieszczeniu. 
W razie wątpliwości i pytań warto skorzystać z często darmowych konsultacji specjalistów. Dzięki temu dowiemy się, z jakiego drewna wykonane są żaluzje u producenta, na którego się zdecydujemy oraz w jakich odcieniach możemy takie osłony otrzymać.

Wysokiej jakości aluminium

Klasyka nie wychodzi z mody. A jeśli już, to tylko na chwilę i zaraz wraca. Tak sytuacja miała się z klasycznymi żaluzjami aluminiowymi, które najczęściej kojarzą nam się, kiedy o nich słyszymy. Tak jak powiedzieliśmy sobie wcześniej, kiedyś zawodne mechanizmy czy słabej jakości materiał spowodował, że na chwilę przestały być tak oczywistym wyborem. Nadal miały jednak swoich wiernych fanów, którzy nie wyobrażali sobie zastosowania w ich miejsce żadnej innej osłony.
Dziś na te wadliwe elementy nie ma już nawet miejsca. Produkty wysokiej jakości są niezawodne, a dodatkowo stanowią element dekoracyjny i przede wszystkim praktyczny.
Żaluzje są bardzo uniwersalne. Wpasowują się więc zarówno w ekskluzywne biura, jak i przytulne, a jednocześnie nowoczesne wnętrza. Wszystko dlatego, że odpowiednio dobrane żaluzje do kolorów panujących we wnętrzu, jak i kolorów okna, potrafią niemal dodać klasy.
Poza tym dziś zastosowanie nowoczesnych żaluzji może obejmować także sterowanie zdalne, za pomocą pilota. Nic tak nie podnosi poczucia luksusu, jak nowoczesne gadżety zastosowane ze smakiem. Dla miłośników klasyki nadal dostępne są wersje ze sterowaniem ręcznym, za pomocą zarówno mechanizmu lewostronnego, jak i prawostronnego.

Konserwacja przedłuża życie

Odpowiednie obchodzenie się z każdym nowo zakupionym przedmiotem umożliwia przedłużenie jego życia. Tak też jest w przypadku osłon okiennych. Jeśli wiemy, co robić, a czego nie w odniesieniu do czyszczenia czy operowania żaluzjami, możemy być pewni, że nie zniszczą nam się po miesiącu użytkowania. Jak powinno wyglądać odpowiednie czyszczenie?
Przeglądając oferty naszej strony, można zauważyć, że podaliśmy trzy różne sposoby na odpowiednie i bezpieczne czyszczenie żaluzji. Powtórzmy je i tu.
1. Możemy się zaopatrzyć w specjalną szczotkę, która pomaga dokładnie wymieść kurz spomiędzy listew.
2. Użycie w tym celu odrobiny delikatnego detergentu wraz z wilgotną szmatką.
3. Zdjęte z okna żaluzje myjemy w wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu.
Zastosowanie tego rodzaju płynu, czy środka da nam pewność, że nie odbarwimy paneli żaluzji, ani nie spowodujemy ich osłabienia.

Żaluzje to już nie tylko znak poprzedniej dekady, z czym niektórym mogły się kojarzyć. Dziś odpowiedniej jakości osłony dodają mieszkaniu klasy i są wyborem nawet architektów wnętrz. Z pewnością stanowią piękną ozdobę każdego okna, dodatkowo perfekcyjnie spełniając swoją funkcję.

Ta strona wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi i wyświetlania informacji oraz w celu gromadzenia anonimowych danych statystycznych. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności.

aa