Wartość dobrego snu!

Czy dobrze śpisz? Ile byłbyś skłonny zapłacić, żeby porządnie się wyspać? Mimo, że potrzeba snu jest wspólna chyba wszystkim istotom żywym, to człowiek często ma z tym spore problemy. Tempo życia, stres, nieregularne lub nocne godziny pracy, korzystanie z urządzeń elektronicznych i używek oraz konkretne zaburzenia somatyczne i psychiczne to główne przyczyny bezsenności oraz problemów ze snem.

Właściwa higiena snu ma oczywiście związek z trybem życia. Chodzi na przykład o regularne zażywanie ruchu w ciągu dnia, zdrową dietę czy to, co robimy tuż przed pójściem spać. Jeśli na przykład masz zwyczaj oglądać emocjonujące firmy, grać w gry wideo lub czytać pasjonujące lektury w łóżku, może się okazać, że ciężko Ci będzie zasnąć i dobrze wypocząć. Efekt będzie podobny, jeśli na noc się objadasz albo pójdziesz spać o pustym żołądku.

Ważne jest jednak nie tylko to, co robisz przed snem, ale także otoczenie, w jakim śpisz. Dobremu wypoczynkowi w nocy sprzyja wygodny materac i poduszka, świeża pościel, ale też odpowiednia temperatura w ciemnym, cichym pomieszczeniu.

Jak zaaranżować sypialnię, żeby dobrze się wysypiać?

Sen to nie tylko odpoczynek, ale regeneracja całego organizmu, w tym mózgu. Przyjmuje się, że dorosły człowiek potrzebuje około 8 godzin nieprzerwanego snu na dobę. Ale chyba nawet ważniejsza od ilości snu jest jego jakość. Specjaliści są zgodni, że aby dobrze spać, trzeba odpowiednio przygotować pomieszczenie w którym śpimy. Musi tam być bezpiecznie, względnie chłodno, cicho i ciemno. Naukowcy ostrzegają, że ekspozycja na światło w nocy zaburza sen, a nawet metabolizm. Mówi się, że w sypialni powinno być tak ciemno, jak to tylko możliwe.

Wspomnieliśmy już o potrzebie unikania niebieskiego światła ekranów telefonów czy tabletów, a nawet diod urządzeń elektronicznych, ale powinniśmy także ograniczyć światła z zewnątrz takich jak latarnie, szyldy reklamowe, światła z innych budynków. Jak to zrobić?

  • Rolety

To absolutny must have! Trzeba oczywiście wybrać właściwe. Odpowiednia kolorystyka, oprócz efektu estetycznego, zapewni maksymalne zaciemnienie pomieszczenia. Druga niezbędna sprawa przy wyborze systemu żaluzji, które będą skutecznie zaciemniać pomieszczenie to grubość i jakość materiału z którego są wykonane.

System rolet składa się z „kasety” i prowadnic. Najlepiej, gdy prowadnice przyklejane są do okna,
bo dzięki temu unikamy wszelkich prześwitów. Tak więc ze światła – najlepiej słonecznego – korzystamy w dzień! Podczas snu niech będzie ciemno!

  • Wybór oświetlenia i kolorystyki

Każdy z nas ma osobiste preferencje w temacie kolorystyki i warto wybierać takie kolory, które działają na nas odprężająco. Ogólnie uznaje się, że niebieski, zielony i brązowy to idealne kolory do sypialni, bo działają na nas kojąco i relaksująco.

Aby „uspokoić” wnętrze sypialni warto zrezygnować z górnego światła na rzecz mniejszych lampek. Wspomnieliśmy już o plusach niekorzystania z elektroniki tuż przed snem. Można więc przyjąć zasadę, aby całkowicie pozbyć się jej z sypialni. Aby dobrze odpoczywać, trzeba zadbać o porządek
i w ogóle ograniczyć zbędne przedmioty w sypialni.

  • Sypialnia dziecięca

Rodzice, pamiętajcie, że również Wasze dzieci mogą mieć problemy z wysypianiem się czy nawet cierpieć na bezsenność. Jej skutki ujawniają się na przykład w szkole — niedospane dziecko osiąga gorsze wyniki w nauce, jest rozdrażnione i nie potrafi się skoncentrować. Nie koniecznie chodzi o to, by w sypialniach małych dzieci panowały egipskie ciemności, ale na pewno część wspomnianych tu sugestii można wykorzystać.

Tak więc sen jest istotny dla naszych organizmów i nie wolno go zaniedbywać ani lekceważyć. Przesypiamy w końcu jedną trzecią swojego życia! Czy zatem nie mógłbyś czegoś zrobić, żeby się lepiej wysypiać? Zacznij już dzisiaj!

Ta strona wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi i wyświetlania informacji oraz w celu gromadzenia anonimowych danych statystycznych. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności.

aa