Większość z nas, myśląc o zabezpieczenia okna przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz, odpowiedziałaby pewnie, że świetnie nadają się do tego różnego rodzaju rolety (drewniane, bambusowe) żaluzje lub firany. Faktycznie nie da się ukryć, że są to najbardziej popularne odmiany zasłon okiennych. Okazuje się, że nie jedyne. Do tej kategorii można zaliczyć także przeróżne warianty folii okienne. Być może nie są aż tak popularne jak rolety, jednak mają coraz więcej swoich zwolenników. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej?

Poniżej znajdziesz pięć najczęściej pojawiających się pytań na temat folii okiennych.

PYTANIE 1: Gdzie można zastosować folie okienne?

ODPOWIEDŹ: Gabinety lekarskie, gabinety odnowy biologicznej, gabinety stomatologiczne, sklepy, przedszkola, szkoły, hale sportowe, ogrody zimowe, biura, kuchnia, łazienka, pokoje dziecięce, inne lokale usługowe

Folie okienne mają za zadanie chronić pomieszczenie przed nadmierną ilością promieni słonecznych. Wszystkie folie wykonane są z trwałego materiału, dzięki czemu, przy odpowiednim użytkowaniu, są w stanie spełniać swoją funkcję przez wiele lat.

Folia zapewnia całkowitą prywatność, więc świetnie sprawdzi się lokalach usługowych zlokalizowanych na parterze na przykład w gabinetach stomatologicznych, gabinetach odnowy biologicznej czy w biurach. Poza tym znajdzie także zastosowanie we wnętrzach domu. Gdy dom zlokalizowany jest przy ruchliwej ulicy lub na większym osiedlu i okna wychodzą bezpośrednio na dom sąsiada, matowa folia okienna naklejona na okno łazienkowe odgrodzi od ciekawskich spojrzeń. Dobrym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego będzie folia posiadająca ciekawe wzory.

PYTANIE 2: Gdzie montuje się folię okienną?

ODPOWIEDŹ: Folia montowana jest bezpośrednio na szybę

Folia naklejana jest bezpośrednio na szybę. Co ciekawe może to być strona wewnętrzna lub zewnętrzna. Z wiadomych przyczyn folia naklejona wewnątrz pomieszczenia będzie o wiele trwalsza niż folia wystawiona na czynniki atmosferyczne. Folia sprawia, że wnętrze pokoju jest niewidoczne dla otoczenia.

PYTANIE 3: Jakie są rodzaje folii okiennych?

ODPOWIEDŹ: Folia występuje w wielu odmianach. Wśród nich wyróżniamy folie matowe, folie antywłamaniowe, folie ozdobne ze wzorami, lustra weneckie, folie refleksyjne i nierefleksyjne, przeciwsłoneczne.

Folie matowe

Folia matowa to najbardziej klasyczny rodzaj folii. Dlaczego? Z uwagi na to, że sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Przepuszczalność światła słonecznego jest bardzo wysoka i sięga nawet 90%. Występuje w kolorach białym, brązowym, szarym i czarnym. Warto wiedzieć, że folia w barwie czarnej zapewnia całkowite zaciemnienie pomieszczenia.

Folia antywłamaniowa

Folia antywłamaniowa dobrze sprawdzi się na przykład na drzwiach balkonowych. Niektóre rodzaje folii posiadają funkcję chroniącą szybę. Na czym ona polega? Jest to dodatkowe wzmocnienie podczas włamania, podczas próby rozbicia okna folia jest w stanie utrzymać szkło w pozycji i ochronić szybę przed stłuczeniem. Takie folie montowane są po zewnętrznej stronie okna. Folie sklasyfikowane jako antywłamaniowe powinny posiadać specjalny certyfikat potwierdzony badaniami.

Folia dekoracyjna

Folie mogą posiadać także różnego rodzaju wzory, które będą stanowiły dodatkową dekorację i piękny element wyposażenia domu. W pokoju dziecięcym świetnie sprawdzą się motywy z kreskówek lub ulubione zwierzęta, a w łazience będą pasować wzory kwiatowe lub znaki geometryczne. Tak naprawdę wybór motywy na folii zależy od naszego gustu i pozostałych elementów wyposażenia domu.

PYTANIE 4: W jaki sposób montowana jest folia okienna?

ODPOWIEDŹ: Przyklejenie folii jest łatwe i nie wymaga specjalnych umiejętności technicznych ani specjalistycznych narzędzi.

Folię w bardzo prosty sposób można nakleić samodzielnie, chociaż wymaga trochę dbałości i precyzji. Najlepiej mieć do pomocy drugą osobę, ale nie jest to konieczne. Poniżej lista rzeczy, które mogą być przydatne podczas montażu folii na oknie. Większość z niżej wymienionych rzeczy z pewnością znajdziemy w domu.

  • płyn do czyszczenia szyb
  • nożyk
  • sucha ściereczka lub ręcznik papierowy
  • rakiel, czyli narzędzie do dociskania folii

Płyn, który można zakupić w zestawie z folią, bez problemu łatwo także przygotować samemu w domu. Zanim przystąpimy do naklejania folii, należy bardzo dokładnie wyczyścić całą powierzchnię szklaną. Oprócz starcia kurzu i widocznych plam warto dobrze przetrzeć szybę, aby nie zostały na niej żadne nierówności. Następnie należy usunąć folię ochronną.

Kolejny krok to na wcześniej zmoczoną szybę przyłożyć folię spryskaną płynem i delikatnie ją przycisnąć. W dalszej kolejności przyda się rakiel. Przykładamy go do szyby i delikatnie wyciskamy nadmiar wody zgromadzony pod folią. Niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniego kierunku. Ściągaczkę kierujemy zawsze od środka w kierunku boków, nigdy na odwrót, ponieważ w ten sposób nagarniemy z powrotem wodę pod folię. Szczególną uwagę należy zwrócić na krawędzie, aby były one jak najbardziej równe i suche. W tym celu posłuż się suchą ściereczką lub ręcznikiem papierowym.

Prawidłowo naklejoną folię nie należy szybko moczyć, najlepiej odczekać 2 lub 3 dni z ponownym myciem okna.

PYTANIE 5: Gdzie można zamówić folie okienne?

ODPOWIEDŹ: Zapoznaj się z naszą ofertą lub napisz na rolety@najtanszewewszechswiecie.pl

Ta strona wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi i wyświetlania informacji oraz w celu gromadzenia anonimowych danych statystycznych. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności.

aa