Wybór pomiędzy roletami a żaluzjami nie jest pierwszym elementem, o jakim myśli się przy budowie domu, ale zdecydowanie nie powinien być ostatnim. Odpowiednie wysypanie się, kontrola nad ilością wpadającego do domu światła, czy zwyczajnie odpowiedni design to tylko niewiele czynników, które spowodują, że prędzej czy później zaczniemy się zastanawiać nad kwestią aranżacji okien. Rolety czy żaluzje to nieodłączny element wystroju każdego domu. Jaka jest między nimi różnica? Na które rozwiązanie się zdecydować? Odpowiedź może nie być taka oczywista.

Żaluzje – dawno i nieprawda?

Żaluzje kojarzą nam się głównie z latami 90., kiedy to wiodły prym w wielu oknach polskich domów. Białe plastiki lub w niektórych przypadkach różne szalone kolory kojarzą się wielu negatywnie, dlatego wydaje się, że żaluzji już nikt dziś nie stosuje. Przeszły do przeszłości, ale czy na pewno?

Dziś rynek osłon okien może nas zaskoczyć. Żaluzje, chociaż już nie te plastikowe, nadal są modne, a na ich wybór decydują się nawet bardzo wymagający klienci. O jakich rodzajach mowa? Żaluzje drewniane to jeden z popularniejszych rodzajów, a zastosowanie takiego materiału to prawdziwy rarytas. Nie jest to co prawda prosta sprawa, bo muszą one sprostać wielu wymaganiom, z jakimi nie każdy rodzaj drewna może sobie poradzić. Wilgoć powietrza domowego, skoki temperatur czy zmiana nasłonecznienia mogą sprawić, że wybór nieodpowiedniego producenta, a co za tym idzie również rodzaju drewna, może skrócić żywotność naszych żaluzji.

Innym modnym i naprawdę odważnym rodzajem żaluzji są te wykonane ze skóry. Użycie tego materiału powoduje, że wiele pomieszczeń nabiera wyjątkowego charakteru. Można zaryzykować stwierdzenie, że nabiera pazura, na którym zależy niektórym klientom indywidualnym, ale również firmom, szczególnie że zastosowanie skóry kojarzy się z bogactwem i luksusem.

Żaluzje aluminiowe to najbardziej klasyczny z rodzajów rolet, o jakich już powiedzieliśmy. Nadal cieszy się powodzeniem, dzięki swojej wszechstronności oraz najbardziej precyzyjnej kontroli nad wpadającym do mieszkania światłem.

Rolety – wiele rodzajów, wiele zastosowań

Rolety faktycznie wydają się wieść prym na rynku osłon okiennych, stąd ich przeogromna różnorodność i coraz to nowsze technologie. Rolety, mówiąc bardziej technicznie, to tkanina nawijana na specjalnego rodzaju wałek, który może być odsłonięty lub schowany w kasecie.
Jeśli zdecydujemy się na rolety klasyczne, możemy otrzymać nie tylko w przeróżnych kolorach, ale również możemy wybierać wśród rodzaju tkanin, z jakich będą wykonane.
Poza tym dostępne są także rolety rzymskie, które uważane są za ponadczasowe, dzięki swojej budowie. Krótko mówiąc, rolety rzymskie to te, które zwijając się, układają się w fałdy, które same w sobie wyglądają już efektownie. Jedna z nowszych technologii rolet dostępnych na rynku, czyli rolety dzień-noc, skutecznie gonią żaluzję w możliwości kontroli wpadającego do domu światła. Dzięki swojej budowie umożliwiają całkowite zrezygnowanie z dodatkowej aranżacji okna.

Plisy, które ciężko zaliczyć do jakiejkolwiek kategorii, możemy na potrzeby tych rozważań zaliczyć także do pewnego rodzaju rolet. Swoją praktycznością i budową podbijają serca coraz większej liczby Polaków, więc nie sposób je pominąć w tym wyliczeniu.

Istota sprawy, czyli różnice

Mimo że mniej wprawni użytkownicy osłon okiennych potrafią mylić żaluzje z roletami, różnią się między sobą pod wieloma istotnymi względami. Te różnice wpływają często na ostateczną decyzję, jaką podejmujemy przy wyborze pomiędzy nimi.

1. Budowa

To, że różnią się między sobą budową powinno być oczywistym względem, ale dla pewności podkreślmy go. Trochę wspomnieliśmy o tym, jak zbudowana jest roleta. Jest to tkanina nawinięta na specjalny wałek, poruszany przez mechanizm, którym sterujemy za pomocą samohamującego kulkowego łańcuszka. Dzięki budowie dzielimy je na rolety mini, czyli najprostszy mechanizm prowadzony na żyłce oraz te w kasecie, w której chowa się rolka nawijająca tkaninę. Tę drugą opcję uznaje się za bardziej estetyczną z racji ukrycia rolki oraz ze względu na zastosowanie prowadnicy.  Wyjątkiem są rolety rzymskie, o których budowie już sobie wspomnieliśmy.

Żaluzje to listewki, które nie tylko pozwalają na manewr góra-dół, ale obracają się również wokół własnej osi pod kątem 180 stopni. Dzięki takiemu zakresowi umożliwiają najbardziej precyzyjną kontrolę nad ilością wpadającego do domu światła, co cenią sobie ich użytkownicy szczególnie latem.

2. Materiał

Wspomnieliśmy sobie pokrótce, czego możemy się spodziewać od konkretnych rolet czy żaluzji, jeżeli chodzi o ich wykonanie. Rolety wykonane przede wszystkim z tkaniny, umożliwiają wybór wśród takich zastosowań jak termoizolacyjność, czy stopień przepuszczalności światła. Poza tym możemy zadecydować o gramaturze tkaniny oraz jej rodzaju i wzorze.

Wykonanie żaluzji z materiału również jest możliwe, jeśli mówimy o panelach pionowych, najczęściej stosowanych w biurach i firmach. Najczęściej jednak klienci indywidualni decydują się na naturalny materiał, jakim jest drewno, które odpowiednio zaimpregnowane potrafi znieść wiele i wnieść do mieszkania naturalny powiew. Klasycznym rodzajem żaluzji są także te wykonane z aluminium, które w dzisiejszych czasach wykonuje się z wyższej jakości materiału, a one same wytrzymują na oknie naprawdę długo.

3. Sposób czyszczenia

Prym w tej sprawie wiodą rolety rzymskie, których konstrukcja umożliwia ich całkowite zdemontowanie i upranie materiału w pralce, o ile jego rodzaj na to pozwala. Czyszczenie rolet, zależnie od materiału, z jakiego są wykonane, nie powinno przyprawiać większych problemów, ale należy się z nimi delikatniej obchodzić. Zaleca się użycie delikatnej ścierki, która będzie zaledwie wilgotna. W większości wypadków takie czyszczenie powinno wystarczyć. Czyszczenie czy odkurzanie żaluzji wymaga trochę więcej pracy i cierpliwości, bo mamy do czynienia z inną konstrukcją. Podobnie jak w przypadku rolet zaleca się użycia wilgotnej ścierki, ale w tym przypadku możemy użyć również delikatnego detergentu, który pozwoli panelom zachować antystatyczność. Do regularnego czyszczenia dostępna jest również specjalna szczotka, która pozwoli na odkurzenie większej ilości paneli naraz.

4. Design

O gustach się nie dyskutuje, a jednak. Zdania są bardzo podzielone, aczkolwiek to rolety wiodą prym na polskim rynku i to one uznawane są za bardziej trendy. Nie oznacza to jednak, że sprzedaż dobrze znanych żaluzji znacząco spadła, bo i one mają swoich wiernych fanów. Wiele osób, które szukają naturalnych elementów do swojego wystroju, decyduje się na zastosowanie drewnianych żaluzji. Inni, którzy szukają prawdziwie minimalistycznego rozwiązania, decydują się z kolei na plisy, które nie tylko spełniają tę funkcję, ale wyglądają niezwykle nowocześnie. Kochający klasykę sięgają po rolety rzymskie, które do dziś kojarzą nam się z wystrojem à la domku na prerii. Z powodzeniem stosuje się je również w nowoczesnych wnętrzach. Żaluzje niektórzy uważają za element, który wprowadza do mieszkania oschły element, kojarząc je szczególnie z zastosowania w biurach i innych tego typu miejscach, ale jak powiedzieliśmy dziś, wykonywane są także z innych materiałów.

Wybór pomiędzy roletami a żaluzjami nie należy więc do najłatwiejszych. Nie ma na to oczywistej odpowiedzi, ale wzięcie pod uwagę tych kilka czynników i różnic może ułatwić nam podjęcie decyzji. Już sugerując się zaledwie zastosowaniem i materiałem, z jakiego są wykonane, możemy dojść do konkretnych wniosków. Nie chcemy na nie w żaden sposób wpływać, ale w chętnie pomożemy w znalezieniu odpowiedzi na pojawiające się pytania. Na terenie Krakowa oferujemy także bezpłatną prezentację produktów u klienta.

Ta strona wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi i wyświetlania informacji oraz w celu gromadzenia anonimowych danych statystycznych. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności.

aa