Pergola może pełnić w ogrodzie naprawdę wiele przydatnych funkcji. Na przykład u naszych niemieckich sąsiadów zza Odry, pergola bardzo często wykorzystywana jest na osiedlach domków jednorodzinnych jako zadaszenie dla samochodu osobowego lub kilku rowerów. Jest to patent na tańszy zamiennik garażu, na który nie zawsze znajdzie się miejsce oraz fundusze, a doprawdy świetnie spełnia swoją rolę.

Praktyczne zastosowanie pergoli

Po pierwsze pergola ogrodowa to świetna alternatywa dla płotu lub ogrodzenia wokół całej posesji. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość pomalowania pergoli na taki kolor, jaki tylko podsunie nam wyobraźnia. Barwę można też dopasować do elewacji domu i takie też rozwiązanie proponujemy. Możliwości decydowania o kolorze często nie ma przy montażu standardowego ogrodzenia, które dostarczane jest jako gotowe elementy i jest przeważnie w kolorze stalowym, białym lub zielonym.

Prawidłowo wykonana pergola zapewnia w upalny dzień odrobinę wytchnienia przed męczącymi promieniami słońca. Dodatkowo wyposażona w ławeczkę lub wygodną huśtawkę, pozwoli na przyjemny odpoczynek w ogrodzie przy relaksującej lekturze.

Do budowy pergoli można użyć dowolnego drewna, zarówno z gatunków twardych typu dąb i buk, jak i miękkich, czyli na przykład modrzew. W zależności od rodzaju materiału, z którego wykonana jest pergola, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu jej na miesiące zimowe. W przypadku pergoli wykonanej z drewna istotne jest polakierowanie preparatem chroniącym drewno.

Pergola aluminiowa

Dobrą alternatywą dla pergoli drewnianej są pergole wykonane z aluminium. Dzięki malowaniu proszkowemu materiał jest bardziej odporny na różne czynniki zewnętrzne, te bardziej i mniej przychylne. Warstwa ochronna zapobiega niszczeniu się materiału poprzez wiatr, śnieg czy deszcz.

Pergola aluminiowa świetnie sprawdzi się na terenie prywatnym, ale także w ogródkach kawiarnianych lub restauracjach. Aluminium to materiał solidny i niewrażliwy na korozję. Praktycznie nie wymaga obsługi, jest to więc środek na wiele lat. Poza tym do budowy pergoli nie trzeba specjalnie wykonywać fundamentów.

W zależności od tego, w jakim stylu zaaranżowany jest ogród lub taras, będzie pasować do niego pergola drewniana, metalowa lub aluminiowa. Oczywiście tylko i wyłącznie wyobraźnia hamuje przed tym, aby połączyć ze sobą różne rodzaje materiału.

Pergola to naprawdę świetne rozwiązanie szczególnie do domów jednorodzinnych. Pozwala na przykład korzystać z tarasu niezależnie od pogody panującej na zewnątrz. Podczas upałów pergola zapewnia cień, w czasie deszczu osłonę, a w zimie wyposażona dodatkowo w elementy grzewcze będzie przyjemnym miejscem do spędzania zimowego popołudnia.

Od tego, na jak dużym terenie została postawiona pergola, zależeć będzie czy wstawić pod nią komplet ogrodowy do wypoczynku, leżaki, huśtawkę a może wykorzystamy jako osłonę basenu lub jacuzzi? Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale i uniwersalne. Pozwala zaoszczędzić miejsce w ogrodzie i dobrze zorganizować przestrzeń.

Istotną informacją dla wielu inwestorów będzie to, że pergola może być przymocowana do ściany lub wolnostojąca.

Korzystanie z pergoli w zimie

Czy możliwe jest korzystanie z pergoli w najchłodniejszych miesiącach roku? Można na to pytanie odpowiedzieć, że to zależy. Jeśli pergola posiada boczne ścianki czy różnego rodzaju przeszklenia oraz rolety, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby spędzać czas na zewnątrz. Bardziej wyszukane modele posiadają wbudowane głośniki, czujniki wiatru i słońca oraz ocieplenie.

Oprócz skutecznej ochrony przed palącymi promieniami słonecznymi pergola może znaleźć także zastosowanie jako podpora dla wielu roślin pnących.

Osoby mocno dbające o swoją prywatność także mogą wykorzystać pergolę. W jaki sposób? Zadaszenie lub osłony boczne ukryją przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.

Podsumowując, pergola pełni wiele przydatnych funkcji:

  • Zapewnia cień w upalne i słoneczne dni
  • Stanowi podporę dla roślin pnących
  • Może być wykorzystana jako zadaszenie dla samochodu, basenu, jacuzzi
  • Jako oddzielenie stref w ogrodzie
  • Ozdoba ogrodu
  • Zapewnia prywatność

Montaż pergoli

Konstrukcja pergoli, nie ma znaczenia drewnianej czy wykonanej z aluminium, nie jest skomplikowana. Aby jednak uniknąć możliwych błędów, warto wcześniej wykonać projekt. Pergola jest w zasadzie bezobsługowa i bezproblemowa oraz może posłużyć naprawdę wiele sezonów. Budowlę warto dopasować do rodzaju i stylu domu oraz ogrodu, aby razem tworzyły jedną spójną całość.

Markiza tarasowa

Jeśli nie jesteś jeszcze do końca przekonany co do montażu pergoli ogrodowej, może warto przemyśleć kupno markizy tarasowej. Na czym polega różnica? Markiza tworzy coś w rodzaju dachu nad tarasem, a w razie potrzeby może zostać zwinięta przy użyciu korbki oraz elektrycznie. Do wyboru są różne warianty materiałów, kolorów, wzorów oraz co najważniejsze wymiarów. Tego typu markiza może być także zamontowana bezpośrednio do budynku.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Ta strona wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi i wyświetlania informacji oraz w celu gromadzenia anonimowych danych statystycznych. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności.

aa