Rolety są najczęściej wybieranym rodzajem osłon okiennych. Wiele osób docenia ich funkcjonalność, to jak potrafią wtopić się wystrój oraz ich doskonałe wykonanie. Zależnie od oczekiwanego efektu, wśród modeli rolet można swobodnie przebierać, co daje jeszcze większą swobodę zakupów. Wśród zdecydowanych faworytów ostatnimi czasami są rolety plisowane, które niemalże szturmem podbiły rynek konsumencki. Możliwość regulacji wysokości blokowanego światła i klimatyczny wygląd to tylko niektóre z zalet plisów. Nie zdominowały one jednak całkowicie innych modeli, bo nadal dużym zainteresowaniem cieszą się klasyczne typy rolet nawojowych. Niezależnie od modelu i preferencji dłuższe użytkowanie każdej osłony okiennej wymaga podjęcia odpowiednich kroków konserwacyjnych, między innymi czyszczenia.

Pranie rolet

Czyszczenie powierzchni materiałowych mimowolnie kojarzy nam się z praniem. Czy jednak rolety można poddać praniu mechanicznemu? Rolety nawojowe charakteryzują się posiadaniem belki nawojowej, do której przymocowuje się materiał za pomocą kleju. Pozwala ona sprawnie operować roletą, jednak uniemożliwia włożenie rolety do pralki. I dobrze! Pranie mechaniczne mogłoby znacznie uszkodzić materiał rolety, ale także osłabić klej mocujący. Ten typ rolety należy myć delikatnie, bez pomocy pralki i jej wysokich temperatur.

Plisy różnią się znacznie sposobem działania od rolet nawojowych, dzięki czemu uważa się, że są bardziej przystosowane do ostrożnego moczenia w wodzie. Zanim jednak podejmiemy taką decyzję, musimy wiedzieć, że nie każdy materiał, z jakiego plisa może być wykonana, nadaje się do całkowitego zanurzenia w wodzie. Aby mieć pewność, jak to jest z naszymi roletami plisowanymi, musimy upewnić się co do specyfikacji materiału. Takie informacje pozwolą nam wyczyścić materiał bez jego uszkodzenia. Jak czyścić rolety?

Najbardziej odpowiednimi roletami do prania w pralce są rolety rzymskie, o ile ich materiał jest do tego przystosowany. Rolety muszą zostać jednak poddane praniu delikatnemu  w temperaturze maksymalnej 30 stopni. W przypadku silniejszych plam możemy użyć delikatnych detergentów, które pozwolą nie zniszczyć materiału, a poradzić sobie z zabrudzeniem.

Jak należy czyścić rolety? 

Czyszczenie rolet to czynność konieczna ze względu na ilość gromadzącego się na materiale kurzu. Długo zbierane zanieczyszczenia mogą w rezultacie nawet uszkodzić mechanizm. Od czego zacząć czyszczenie?

Pierwszym krokiem jest staranne odkurzenie materiału przy pomocy odkurzacza. Użycie szczoteczkowej końcówki pomoże w zebraniu większej części kurzu. Odkurzacz pozwoli na jego efektywne zebranie, bez wprasowywania brudu w materiał oraz bez rozciągania go po całej powierzchni, tworząc dodatkowe plamy. Aby odkurzyć roletę, nie ma potrzeby jej demontowania. Wystarczy rozwinąć roletę oraz upewnić się, że ustawienia odkurzacza nie zniszczą materiału. Dodatkowo wybranie słonecznego dnia pomoże w czyszczeniu, ponieważ padające promienie słoneczne wskażą miejsca zabrudzeń.

Następnym etapem będzie czyszczenie ściereczką z mikrofibry, zależnie od materiału, z jakiego roleta jest wykonana. Ten krok pozwoli nam pozbyć się plam oraz zanieczyszczeń, z którymi nie nadał sobie rady odkurzacz. Niekiedy bardziej uparte plamy będą wymagały lekkiego nawilżenia ściereczki. W większości wypadków lekko wilgotna ściereczka może okazać się zupełnie wystarczająca, niekiedy jednak potrzeba użycia dodatkowych środków. Zdecydowanie się na skorzystanie z silniejszych detergentów może regulować wiele czynników. Czy materiał naszej rolety reaguje negatywnie na działanie wybranego detergentu? Czy jest na tyle silny, że mógłby nawet zniszczyć materiał? Jeszcze przed zastosowaniem dodatkowych środków, możemy przetestować ich działanie na fragmencie rolety, który jest niewidoczny przy codziennym użytkowaniu. Jeśli nie pozostawiają plam, odbarwień, a nawet zniszczeń, możemy zaryzykować ich użycie. Detergenty przeznaczone do usuwania uporczywych plam są niestety zbyt silne, aby stosować je do tkanin delikatnych.

Czyszczenie rolet plisowanych

Kupując plisy w renomowanych sklepach, możemy wybrać rodzaj materiału, z jakiego zostaną one wykonane. Dzięki temu możemy cieszyć się roletami, które możemy poddać delikatnemu praniu ręcznemu już po ich zdemontowaniu. Nie należy jednak pocierać materiałem o materiał. Zdemontowanie i montowanie rolet jest prosty w wykonaniu, co pozwala na moczenie rolet w wodzie o niskiej temperaturze. Niektóre materiały mogą jednak ulec zdeformowaniu po całkowitym zanurzeniu w wodzie. Jeszcze przed poddaniem ich moczeniu, należy się upewnić co do specyfikacji materiału. Gdybyśmy jednak mieli do czynienia z delikatnym materiałem, który nie może zostać poddany całkowitemu zanurzeniu, czyścimy je w podobny sposób jak rolety nawojowe. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, aby nie zdeformować plis. Uszkodziłoby to poprawne zwijanie harmonijki, a tym samym negatywnie wpłynęłoby na walory estetyczne.

Czyszczenie rolet nie musi być wyzwaniem, o ile wiemy, jak zabrać się do tematu. Nie wymaga to większej technologii ani wyjątkowej wiedzy. Należy za to podejść do tematu ostrożnie, aby nie uszkodzić naszych osłon okiennych

Ta strona wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi i wyświetlania informacji oraz w celu gromadzenia anonimowych danych statystycznych. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności.

aa