Jak zamontować roletę? To pytanie najczęściej słyszymy w momencie zakupu nowego produktu, a wielu klientom niemalże spędza sen z powiek. Nie musi tak być, bo nawet samodzielna instalacja może okazać się wystarczająco prosta, jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy. A mówiąc prościej, jeśli wcześniej o tym trochę poczytamy. Jak samodzielnie zamontować rolety?

 

Samodzielny montaż rolet – na co zwrócić uwagę?

Jak samodzielnie zamontować rolety? Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Jednym z najważniejszych czynników jest sposób wybranego montażu. Inwazyjny, czyli taki, który pozostawia po sobie trwałe ślady, czy raczej bezinwazyjny – jego zupełne przeciwieństwo. Każdy skuteczny, ale o zupełnie różnych efektach, co powoduje, że wybór sposobu będzie opierał się jedynie o nasze możliwości i oczekiwane efekty.

Inwazyjny montaż stosowany jest przy montażu rolet do ścian. Pozostawia wówczas dziury montażowe, co może być szczególnie kłopotliwe, kiedy wynajmujemy mieszkanie. Nie jest to sytuacja bez wyjścia, bo każdy taki powstały otwór można naprawić. Ma to szczególne znaczenie, kiedy decydujemy się na zastosowanie rolet o ponadwymiarowych wielkościach. Ich zwiększone rozmiary niosą za sobą zwiększenie ciężkości, co utrudnia wybór jakiegokolwiek innego sposobu instalacji.

Bezinwazyjny montaż przychodzi z pomocą, jeśli wynajmujemy mieszkanie, w którym planujemy je zainstalować. Tworzenie dziur w ścianach lub, co gorsza, w oknach plastikowych, może spowodować utratę wcześniej wpłaconej kaucji. Ma jednak on swoje ograniczenia. O ile świetnie sprawdza się w przypadku klasycznych i standardowych wymiarach rolet, o tyle nie jest idealnym rozwiązaniem w przypadku cięższych modeli. Bezinwazyjny montaż obejmuje zastosowanie specjalnych, najczęściej plastikowych haków montażowych lub silnej taśmy montażowej, którą niektórzy stosują w przypadku zastosowania rolet z kasetką maskującą.

Montaż na ramie okiennej

Umieszczenie rolet na ramie okiennej umożliwia zastosowanie tych dwóch, wcześniej wspomnianych wariantów. Jak wygląda montaż inwazyjny? Stosując tę metodę musimy pamiętać, że poprawne zainstalowana roleta nie utrudnia swobodnego operowania oknem, m.in. materiał nie zawadza o klamkę. Pierwszym krokiem będzie wyznaczenie konkretnego miejsca na uchwyty do rolety. Wcześniejsze zaznaczenie miejsca pozwoli nam upewnić się, co do jej odpowiedniej wysokości i umiejscowienia oraz czy będzie ona umieszczona w linii prostej.

W zaznaczonym miejscu przykręcamy uchwyty. Na nich umieszczamy kasetkę rolety. Jak to zrobić pokazuje zazwyczaj dołączona do produktu instrukcja. Kasetka powinna się opierać na zamontowanych uchwytach. Ostatnim istotnym krokiem, który często jest pomijany, powinno być zabezpieczenie łańcuszka rolety.

Bezinwazyjny montaż to jedno z prostszych rozwiązań. Stosując haki montażowe zapobiegamy powstawaniu dziur, które w niektórych wypadkach może być ciężko naprawić, jak to jest w przypadku plastikowych okien. Haki umieszczamy na ramie okna, na jej wierzchu, w szerokości odpowiadającej szerokości belki rolety. Mocujemy je dodatkowo taśmą montażową, co pozwala mieć pewność, że otwieranie i zamykanie okna nie uszkodzi instalacji. Do tak przygotowanych haków mocujemy roletę, a dokładniej jej belkę, uzbrajając ją wcześniej w plastikowy element, który będzie utrzymywał ją na hakach.

Innym sposobem montażu bezinwazyjnego jest zastosowanie taśmy montażowej w przypadku rolety wzbogaconej o kasetkę maskującą. Podobnie jak przy montażu inwazyjnym, warto wcześniej zaznaczyć wysokość i miejsce, w których powinny znajdować się skrajne boki rolety. To pozwoli mieć pewność, że zostanie ona zainstalowana w linii prostej, na odpowiedniej wysokości z każdej strony. Zastosowanie tej taśmy nie jest rozwiązaniem, które jest najczęściej polecanym. Wynika to między innymi z faktu, że siła takiej taśmy z czasem się zmniejsza, co stwarza ryzyko odpadnięcia rolety. Z tego powodu osoby, które decydują się na taki montaż, muszą przeanalizować wszystkie za i przeciw. 

Montaż naścienny i sufitowy

Mogłoby się wydawać, że jest to rozwiązanie stosowane głównie w przeszłości, ale nic bardziej mylnego. Oferowane dziś produkty mogą posiadać o wiele większe wymiary niż klasyczne rolety, co sprawia, że są one o wiele cięższe. Zwiększona waga może wykluczyć montaż na ramie okiennej, w obawie przed uszkodzeniem okien, a nawet samej rolety. W takim wypadku doświadczeni doradcy polecają montaż rolety na ścianie.

Montaż na ścianie może być jedynie inwazyjny, bo obejmuje wywiercenie otworów, które będą odpowiadały szerokości kołków montażowych. Następnie przykręcamy uchwyty rolety do powierzchni stykowej. Na tak przygotowanych uchwytach umieszczamy belkę rolety oraz jej kasetę maskującą. Jednak przed wywierceniem jakichkolwiek otworów polecamy wyznaczyć wcześniej dokładne miejsca położenia uchwytów, aby mieć pewność co do jej wysokości oraz linii prostej.

 

Tych kilka informacji miało nam pomóc w znalezieniu odpowiedzi na to, jak samodzielnie zamontować rolety. Strach przed tym, jak powiesić rolety nie powinien nas blokować przed tym, abyśmy sami spróbowali w tym temacie swoich sił. Szczególnie że nie jest to zadanie wymagające dużych umiejętności.

Ta strona wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi i wyświetlania informacji oraz w celu gromadzenia anonimowych danych statystycznych. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności.

aa