Zakup nowych rolet to jeden z koniecznych kroków, szczególnie w wypadku remontu, zmiany mieszkania czy kupna nowego. Właśnie ten krok powoduje w wielu osobach stres, bo oznacza to czas, kiedy należy podjąć decyzje o produktach, o których może nie wiemy zbyt wiele. Jednym z najczęściej wybieranych ostatnio rolet są rolety dzień i noc, które zdają się podbijać rynek osłon okiennych. Jak wobec tego zmierzyć rolety dzień noc?

 

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Jakie są najważniejsze czynniki, które powinniśmy wziąć pod uwagę, kiedy chcemy poprawnie zmierzyć rolety dzień i noc? Jednym z nich jest rodzaj oraz sposób montażu rolety, na jaki się decydujemy. Właśnie ten czynnik powoduje powstanie największej liczby różnic w sposobie wymiarowania rolet. Inaczej zmierzymy rolety, które planujemy zamontować bezinwazyjnie, używając plastikowych haków montażowych lub specjalnej taśmy do montażu. Inaczej rolety, które  zamontujemy inwazyjnie do ściany lub do sufitu.

Innym czynnikiem jest zwrócenie uwagi na pozostawienie nadprogramowej ilości materiału na belce rolety. Taki zabieg pozwoli rolecie poprawnie działać i służyć na dłużej. Nierozwijana do końca roleta nie będzie nadwyrężać miejsca styku materiału z belką, a tym samym przyczyniać się do ewentualnego rozklejania się połączenia lub uszkadzania materiału.

Montaż inwazyjny na skrzydle okna

Montaż inwazyjny najczęściej dotyczy rolet dzień i noc, które posiadają dodatkowo kasety maskujące belkę z materiałem oraz prowadnice. Ten sposób montażu na ramie okiennej powinien być umieszczony w określonej odległości m.in. od szyby. Jak zmierzyć roletę dzień i noc pod montaż inwazyjny?

Długość – potrzebujemy informacji o wysokości ramy okiennej. Do tej wartości dodajemy dodatkową ilość materiału, którą pozostawimy na belce (do dwóch pełnych obrotów belką).

Szerokość – potrzebujemy informacji o odległości pomiędzy listwami przyszybowymi, szczególnie w przypadku zastosowania prowadnic. Nieodpowiednie zmierzenie tej wartości spowoduje marszczenie się materiału rolety, a tym samym jej powolne uszkadzanie.

W innym wypadku mierzymy szerokość szyb i dodajemy odpowiednie centymetry, aby nie powodować powstawania prześwitów. Należy jednak zachować co najmniej pół centymetra odległości pomiędzy materiałem rolety a klamką okna.

Montaż nieinwazyjny na skrzydle okna

Sposobów na ten rodzaj montażu może być kilka, zależnie od rodzaju wybranej rolety dzień noc. Użycie odpowiednich plastikowych haków pozwoli odpowiednio zamontować rolety dzień-noc typu mini. Natomiast taśma montażowa świetnie sprawdzi się przy montażu rolety z kasetką. Oba sposoby pozwolą jednak uniknąć uszkodzenia okien plastikowych, co ma szczególne znaczenie w przypadku wynajmowania mieszkania. Każdy z wybranych sposobów nie powinien jednak utrudniać otwierania i zamykania okna. Jak zmierzyć roletę dzień-noc pod montaż bezinwazyjny?

Długość – potrzebujemy informacji o wysokości ramy okiennej. Do tej wartości dodajemy dodatkową ilość materiału, którą pozostawimy na belce (do dwóch pełnych obrotów belką).

Szerokość – potrzebujemy informacji o odległości pomiędzy listwami szybowymi, szczególnie przy zastosowaniu prowadnic. Nieodpowiednio zmierzona wartość spowoduje marszczenie się materiału rolety, a tym samym jej powolne uszkadzanie.

W wypadku braku prowadnic mierzymy szerokość szyb i dodajemy odpowiednie centymetry, aby nie powodować powstawania prześwitów. Należy jednak zachować co najmniej pół centymetra odległości pomiędzy materiałem rolety a klamką okna, aby materiał o nią nie zawadzał.

Montaż ścienny

Rodzaj montażu, który pozwala uniknąć uszkodzenia plastikowych okien, kosztem powstawania dziur montażowych w ścianie. Jest to sposób montażu szczególnie zalecany w przypadku rolet wolnowiszących dzień i noc. Z powodu ich pokaźnych rozmiarów wymagają one dodatkowego wsparcia, co uniemożliwia inne rodzaje montażu.

Montaż ścienny pozwala zasłonić całą wnękę okienną. Z tego powodu pobieranie informacji do tego sposobu montażu wymaga innego rodzaju wartości.

Długość – potrzebujemy informacji o wysokości wnęki okiennej. Określając miejsce montażu ściennego nad wnęką okienną, musimy pamiętać o odpowiedniej przestrzeni potrzebnej do umieszczenia całego mechanizmu rolety. Aby zapobiec uszkodzeniu krawędzi górnej wnęki okiennej, należy pozostawić co najmniej 5 do 7 cm. Cięższa roleta będzie wymagała większej ilości miejsca do odpowiedniej instalacji.

Szerokość – potrzebujemy informacji o szerokości wnęki okiennej. Do tej wartości należy dodać dodatkowe centymetry, które pozwolą uniknąć powstawania szczelin, a tym samy przedostawania się światła i promieni słonecznych. Zależnie od tego, jak chcielibyśmy, aby wyglądała nasza roleta, takie dodatkowe centymetry mogą oznaczać od 4 cm do nawet 30 cm.

 

Zdejmowanie odpowiednich wartości do montażu rolet dzień noc może wydawać się pozornie trudnym zadaniem. Nie musi tak być. Podane wyżej wskazówki powinny ułatwić zmierzenie rolety dzień i noc, zależnie oczywiście od wybranego sposobu montażu. Teraz zakup nowych osłon okiennych nie będzie powodował niepotrzebnego stresu.

Ta strona wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi i wyświetlania informacji oraz w celu gromadzenia anonimowych danych statystycznych. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności.

aa