Rolety służą nam już od dłuższego czasu, zdobiąc okna niejednego pomieszczenia, nadając im charakteru. Ich oczywistą zaletą jest poziom prywatności, jaki zapewniają, dzięki czemu możemy czuć się w domu zupełnie swobodnie. Oddzielają nas od wścibskich sąsiadów. Niektóre zapewniają nawet warstwę firanki, która w ciągu dnia uniemożliwia zaglądanie do mieszkania.

Każdy rodzaj rolety znajduje swoich wielbicieli i nie bez powodu uznaje je się za najczęściej wybierane osłony okienne. Jednak każdy, kto miał przyjemność korzystać z rolet przez dłuższy czas, wie, że tak jak  w wypadku wszystkich rzeczy, raz na jakiś czas potrzebują one odpowiedniego czyszczenia, niektóre nawet wyprania.

Które rolety można wyprać?

Zależnie od rodzaju rolety można poddać delikatnemu czyszczeniu lub całkowitemu wypraniu w pralce. O tym, które się do tego nadają, a które nie, decyduje zarówno rodzaj materiału rolety, jak i jej budowa. Rolety nawojowe (rolety wolnowiszące, kasetowe, mini rolety) nie nadają się do prania w pralce ani chemicznie, ze względu na rurkę nawojową, do której przyklejany jest materiał rolety. Poddanie jej praniu może znacznie osłabić klej, nie mówiąc już od samej niedogodności wkładania rurki do bębna pralki. Za to rolety rzymskie jako jedne z niewielu można bez obaw poddać delikatnemu praniu, o odpowiednich, bezpiecznych parametrach. Jest to jedna z wielu zalet tego rodzaju rolet, którą cenią sobie szczególnie alergicy. Regularne pranie pozwala na pozbycie się kurzu, który regularnie osadza się na osłonach okiennych.

Jak prać rolety?

Rolety rzymskie swoją budową są dobrze przystosowane do samodzielnego zdejmowania i zakładania materiału. Dzięki temu rozwiązaniu praniu może zostaćJak prać rolety?poddana tkanina bez ingerencji w cały mechanizm działania osłony okiennej. Rolety rzymskie mogą zostać wykonane z wielu rodzajów materiałów. Niektóre z dostępnych tkanin nie nadaje się zupełnie do prania w pralce, szczególnie te wyjątkowo delikatne. Natomiast bardziej „mięsiste” świetnie znoszą pranie mechaniczne w temperaturze około 30 stopni. Każdy z wybranych materiałów posiada jednak swoje specyfikacje, które mówią dokładnie o maksymalnych temperaturach, którym mogą być poddawane oraz o tym, czy mogą być prasowane. Zmniejszenie o poziom temperatury prania zapobiegnie także zniszczeniu tkaniny oraz wydłuży jego życie. Bezpieczną metodą prania materiałów jest tryb tkanin delikatnych, który zakłada brak wirowania. Dzięki temu materiał będzie mniej wygnieciony, a tym samym nie będzie wymagał użycia wysokich temperatur do jego wyprostowania.

Jak wybrać odpowiednie detergenty? Kluczem jest dobór tych do tkanin delikatnych, który nie wpłyną znacznie na kolor tkaniny, wybielając go. Płyn do prania, proszek do prania lub płyn do płukania o delikatnym działaniu pozwolą na nieinwazyjne wypranie materiału rolety. Niekiedy jednak niezbędny okaże się silniejszy odplamiacz, który poradzi sobie z tłustymi plamami. Ten rodzaj detergentu musi być jednak stosowany z odpowiednią starannością oraz według wskazanej na butelce instrukcji, która pozwoli nie zniszczyć materiału.

Jak radzić sobie z resztą rolet?

Rolety nawojowe nie poddajemy praniu w pralce, można je jednak wyczyścić. Pierwszym krokiem może być użycie odkurzacza ze szczoteczkową końcówką, co pozwoli na wstępne odświeżenie materiału. Niestety niekiedy może to być niewystarczające z powodu powstania plam. W tym celu używa się lekko nawilżonej ścierki, najlepiej z delikatnego materiału. Delikatne przecieranie powstałej plamy może być zupełnie wystarczające, nie pozostawiając wyraźnie widocznych przetarć. Po namoczeniu rolety należy pozostawić ją rozwiniętą aż do czasu jej wyschnięcia. Gdyby jednak konieczne było zastosowanie odpowiednich detergentów, należy najpierw sprawdzić, jak reaguje z nim materiał. W tym celu nasączoną nim szmatką pocieramy miejsce, które po rozwinięciu będzie najmniej widoczne. Jednym z miejsc może być fragment, który zazwyczaj znajduje się w kasecie nawet przy rozwinięciu osłony okiennej. Aby dostać się do tego fragmentu, należy ostrożnie rozwinąć roletę o większą ilość tkaniny niż zazwyczaj.

Innym sposobem jest użycie gumki szkolnej, której używamy do delikatnego pocierania plam, tak aby ich dodatkowo nie rozciągać. To rozwiązanie może się szczególnie przydać do materiałów wykończonych warstwą gumową, której wyczyszczenie może być większym wyzwaniem. Rozwinięcie rolety zazwyczaj wystarczy, aby pozbyć się uporczywych plam, nie należy samodzielnie demontować materiału od rurki nawijającej. Dodatkowo miejsca te będą podświetlone przez promienie słoneczne, co pozwoli na jeszcze lepsze zidentyfikowanie zabrudzeń.

Rolety spełniają funkcję osłon okiennych, ale także pięknie zdobią niejedno okno. Niestety ich dłuższe użytkowanie sprawia, że gromadzi się na nich kurz, co wymaga odpowiednich kroków. Często sposoby na czyszczenie materiału rolety są brane pod uwagę jeszcze na etapie zakupów. Pozwala to zadbać o ich odpowiednią czystość, szczególnie jeśli ktoś zmaga się z alergią. Każdy nagromadzacz kurzu jest w takim wypadku niepożądany.

Ta strona wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi i wyświetlania informacji oraz w celu gromadzenia anonimowych danych statystycznych. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności.

aa