Niezależnie, czy decydujemy się na zakup rolet stacjonarnie, przez internet, czy kupujemy na zamówienie, potrzebujemy konkretnych informacji, które pozwolą nam odpowiednio dobrać roletę do domu. Jednym z najważniejszych kroków jest poprawne zmierzenie okna. Tego etapu nie jesteśmy w stanie pominąć, jeśli chcemy mieć pewność, że będziemy w stanie w ogóle zamontować roletę w mieszkaniu.

Jak poprawnie zmierzyć okna do rolety?

Sposób pomiaru jest zależny zarówno od rodzaju rolety, jak i jej sposobu montażu. Inne wartości przyjmiemy przy montażu bezinwazyjnym, inne przy montażu bezpośrednio na ramie okiennej. Każda z opcji powinna także zakładać co najmniej dodatkowe dwa obroty materiału na belce zwijającej. Biorąc więc pod uwagę różny sposób montażu, jak poprawnie zmierzyć poszczególne elementy?

Montaż nieinwazyjny, skrzydło okienne (rolety typu mini)

Bezinwazyjny montaż pozwala uniknąć dziur montażowych, dzięki zastosowaniu specjalnych zaczepów/haków, które umieszczane są na ramie okna. Plastikowe haki nie utrudniają zamykania okna, ale żeby mieć pewność co do skuteczności rolety i braku jej prześwitów należy dodać szerokości szyby kilka centymetrów. Dzięki takiemu zabiegowi zasłonimy światło szyby oraz listwy przyszybowe.
Szerokość rolety to zazwyczaj szerokość jej materiału plus szerokość osprzętu (miejsce na haki montażowe wraz z belką nawijającą). Zakłada się, że szerokość rolety to szerokość okna plus dodatkowe 4,3 cm. Natomiast jej wysokość to wysokość okna plus dodatkowy materiał na belce.
Montaż na ramie okiennej (rolety klasyczne i wszelkie rolety w kasecie)
Ten rodzaj montażu zakłada instalację kasetę rolety i jej prowadnice bezpośrednio na ramie. Nie każdy rodzaj kasety zakłada obowiązek wiercenia w ramie dziur. Istnieją na rynku takie, które mocowane są do okna na taśmie dwustronnej.
Pomiar wysokości i szerokości okna nie różni się znacznie od poprzednio już wspomnianego. Szerokość określamy mierząc odległość pomiędzy listwami przyszybowymi, a dokładniej ich zewnętrznymi krawędziami. Prowadnice umieszczamy właśnie w tym miejscu, dlatego potrzebujemy odpowiednio dobranej szerokości materiału rolety, aby ten nie ulegał deformacjom. Wysokość rolety to natomiast wysokość całego skrzydła okna. Pamiętając przy tym o dodatkowej ilości materiału na belce.
Montaż ścienny (najczęściej rolety wolnowiszące)
Montaż na ścianie pozwoli uniknąć powstawania dziur na ramie okiennej, a dodatkowo zapewni zasłonięcie wnęki okiennej. Ten rodzaj instalacji wymaga jednak ingerencji w strukturę ściany, a tym samym musimy liczyć się z pozostawionymi dziurami przy ewentualnym demontażu rolety.
Aby mieć pewność, że nie powstaną niechciane szczeliny, przez które dostawałoby się światło lub było można nas podglądać, należy dodać około 4,5 cm – 30 cm do szerokości całej wnęki okiennej. Ten krok zapewni nam komfort prywatności i funkcjonalności rolety.
Wysokość rolety to tak naprawdę głównie wysokość wnęki okna lub samego okna. Przy montażu ściennym należy jednak dodać pewien zapas wysokości, który pozwoli zamontować roletę delikatnie ponad wnęką. Przyjmowaną wartością jest około 7 cm, ale może się ona różnić zależnie od efektu, jaki chcemy uzyskać. Taka ilość miejsca jest niezbędna do poprawnego zamontowania całego mechanizmu rolety bez stresu, że roleta się nie utrzyma.

Mierzenie rolet – wskazówki

Podsumujmy ogólne wskazówki, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy mierzeniu rolety przed jej zakupem. Po pierwsze, sposób mierzenia rolety zależy od rodzaju montażu, na jaki się decydujemy. Po drugie, musimy pamiętać o dodaniu odpowiednich wartości do szerokości rolety, tak aby cieszyć się zapewnianą przez nią prywatnością. Roleta nie może jednak zahaczać o klamkę okna, co deformowałoby materiał i utrudniało poprawne działanie rolety. Po trzecie, długość rolety jest zależna od sposobu montażu, ale z uwzględnieniem dodatkowego materiału na belce rolety. W niektórych przypadkach jest to wysokość okna, w innych wysokość szyby, w jeszcze innych długość wnęki okiennej. Po czwarte, lepiej trzy razy zmierzyć, niż raz nie domierzyć. To nastawienie powinniśmy zachować, szczególnie jeśli mierzymy szerokość rolety przy roletach plisowanych lub kiedy zdecydowaliśmy się na zastosowanie prowadnic maskujących.

Mierzenie rolety może wydawać się wyzwaniem, szczególnie jeśli uważamy się za mało techniczne osoby. Nie jest jednak zbyt trudne i skomplikowane, żeby nie dać sobie z tym rady. Niektóre firmy oferują jednak bezpłatny pomiar rolety, dzięki czemu nie będziemy musieli stresować się ewentualną pomyłką. Takie udogodnienie pozwoli nam cieszyć się roletą, mając pewność, że będzie się ona idealnie wpasowywać w nasze okna. Nie jest jednak niezbędne, a dzięki podanym wskazówkom jesteśmy w stanie sami określić odpowiednie wymiary potrzebne do zakupu. Te założenia możemy przyjąć do każdego rodzaju rolet, zależnie od rodzaju montażu. Rolety dzień-noc, rolety klasyczne, rolety zaciemniające, rolety plisowane, rolety wolnowiszące – podane wskazówki świetnie sprawdzą się w tych i podobnych modelach.

Ta strona wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi i wyświetlania informacji oraz w celu gromadzenia anonimowych danych statystycznych. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności.

aa