Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. Kto choć raz nie wspomniał w myślach tych słów, gdy wracał do domu z wakacji? Gdzie, jak nie w domu najlepiej można odpocząć i zrelaksować się po całym dniu wypełnionym obowiązkami? To właśnie w domu spędzamy najwięcej czasu z naszymi bliskimi, rozmawiamy, jemy smaczne posiłki, snujemy plany i marzenia. Jest to nasza przestrzeń, gdzie kochamy i jesteśmy kochani. Gdy pewnego dnia w tych pełnych miłości czterech ścianach pojawia się dziecko, szczęśliwi rodzice chcą dołożyć wszelkich starań, by każdy kąt był bezpieczny dla ich pociechy. Naturalną rzeczą jest dbanie o jego podstawowe potrzeby. Z czasem dochodzą do tego wygodne i praktyczne ubranka, zabawki edukacyjne, miękkie, pluszowe misie kojące dziecięce łzy – te zakupy z pewnością sprawiają dużo radości młodym rodzicom. Pierwsze meble z możliwością przeróbki, zależnie od rozwoju dziecka, bezpieczne łóżeczko, wesoła tapeta na ścianę, a na okno …. i tu zaczynają się pierwsze poważne dylematy: 

  • Zamontować roletę czy firankę w misie? 
  • Jeśli wybiorę roletę, to zdecydować się na wewnętrzną czy zewnętrzną? 
  • Czy nie będą dodatkowym siedliskiem kurzu i roztoczy?

Aranżacja pokoju dziecięcego to dla rodziców niezwykle istotna kwestia. Chętnie pomożemy w dokonaniu dobrego wyboru! Przeanalizuj razem z Nami poniższe rady – jesteśmy pewni, że pomogą Ci podjąć decyzję. 

Czy rolety do pokoju dziecięcego to w ogóle dobry pomysł?

Pokój dziecięcy to szczególna przestrzeń w domu. Może on pełnić wiele funkcji. Początkowo, jest to przestrzeń do spokojnego snu, dla przedszkolaków jest codzienną salą, kreatywnych zabaw, a dla starszych dzieci pokojem do nauki. Każda z tych ważnych funkcji, wymaga zapewnienia odpowiednich warunków. Rolety mogą stanowić ochronę przed nagrzaniem pomieszczenia w czasie drzemki maluszka, co podwyższa i przedłuża komfort snu (oraz pozwala trochę odetchnąć rodzicom😊). Jedną z najbardziej praktycznych zalet umieszczenia na oknie rolet jest ochrona antywłamaniowa. Tu zastosowanie mają rolety montowane na zewnątrz, więcej o nich powiemy w dalszej części artykułu. 

 Obie te funkcje na pewno nie znajdą zastosowania w przypadku firan. Firany mogą jedynie pełnić funkcję ozdobną oraz stanowić barierę przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. 

W pokoju ucznia dodatkowym atutem jest możliwość doboru wzoru lub koloru rolety do gustu dziecka. W przypadku firanek lub zasłon także możemy wybrać takie, jakie spodobają się dziecku. Obecnie na rynku znajdziemy mnóstwo modeli, fasonów, kolorów firanek. Jest to tylko rzecz naszego gustu. Inaczej wygląda sprawa, jeśli chodzi o dobór rolety. Najważniejszą kwestią, która decyduje o wyborze jest to, jaki efekt chcielibyśmy osiągnąć w danym pomieszczeniu. Czym więc warto kierować się przy wyborze rolety w pokoju dziecięcym? 

Rolety wewnętrzne czy rolety zewnętrzne?

Rolety wewnętrzne – co je wyróżnia? Sporym atutem jest z pewnością cena, co dla młodych rodziców może być przekonujące. Dodatkowo, rolety montowane wewnątrz są dostępne w większej ilości kolorów, rodzajów tkanin oraz wzorów niż rolety zewnętrzne. Mogą stać się więc dodatkową ozdobą pokoju dziecka i współgrać z resztą wyposażenia. Niewątpliwym walorem poza ceną i wyborem jest także łatwość i szybkość montażu

Do minusów można zaliczyć mniejszą trwałość oraz łatwość w zabrudzeniu, gdy mały człowiek zaczyna poznawać świat i eksplorować najbliższe otoczenie swoimi drobnymi rączkami.   

Kiedy zdecydować się na montaż rolet zewnętrznych?

Warto wspomnieć o kilku sytuacjach: 

  • Bardzo dobrze tłumią hałasy z zewnątrz, co jest szczególnie praktyczne w przypadku domu lub mieszkania położonego blisko drogi czy większego osiedla. 
  • Poza tym chronią przed nagrzaniem pomieszczenia, co w czasie upalnych nocy jest bardzo praktyczne. 
  • W zimie natomiast, mogą zapewnić lepszą izolację, dzięki czemu rachunki za ogrzewanie będą zdecydowanie niższe.  
  • Korzyścią jest także możliwość zaciemnienia całego pomieszczenia nawet w trakcie dnia, co może ułatwić dziecku zasypianie. 
  • Wcześniej wspomnieliśmy także o tym, że rolety mogą pełnić funkcję ochrony antywłamaniowej. Podnosi to zdecydowanie poziom bezpieczeństwa w naszym domu, a przecież zdrowie i życie pociech jest kwestią ogromnej wagi. 

Gdy już zdecydowaliśmy się na jeden z rodzajów rolet, to być może zastanawiamy się czy nie przysporzymy sobie przy tym dodatkowej pracy przy sprzątaniu? Czy nie będzie to miejsce, gdzie gromadzie się kurz i roztocza? 

Rolety czy firanki – gdzie zbiera się więcej alergenów? 

Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko jest alergikiem czy nie, warto wziąć pod uwagę kilka faktów. Oprócz walorów wizualnych, warto zastanowić się nad praktyczną stroną wyposażenia pokoju dziecięcego. 

Zdarza się, że materiały, z którego wykonuje się zasłony, przyciągają kurz i są siedliskiem licznych alergenów. Rozwiązaniem mogą być firanki z jedwabiu. Jest to jednak dosyć spory wydatek, na który nie wszyscy się decydują. Gdy zdecydujemy się na firany z bawełny czy lnu, także nie ominie nas częste pranie. Jest to oczywiście czasochłonne, a młodzi rodzice nie cierpią na nadmiar czasu. 

Gdy zdecydujemy się na zamontowanie rolet wewnętrznych zamiast zasłon, to przed zakupem warto sprawdzić czy te, które wybraliśmy można czyścić wilgotną gąbką, dzięki czemu szybciej usuniemy potencjalne alergeny.  

Podsumowując, rolety są bardziej praktyczne niż firanki. Mogą mieć wiele zastosowań. Powtórzmy trzy najważniejsze: 

    • ochrona przed słońcem, szczególnie w słonecznie dni
    • izolacja od hałasu, gdy nasz dom znajduje się blisko drogi
    • ochrona antywłamaniowa, także podczas naszej nieobecności

Nowoczesne rolety idealnie współgrają z wnętrzem domu oraz dodają nowoczesności. 

Wielu naszych klientów zdecydowało się na wybór rolet. 

Czy chciałbyś zostać jednym z nich? 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. 

Ta strona wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi i wyświetlania informacji oraz w celu gromadzenia anonimowych danych statystycznych. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności.

aa