Kiedy regulacja rolety jest w zasadzie konieczna? Regulacje przeprowadza się po to, aby doprowadzić roletę do oczekiwanego punktu wyjścia, najczęściej momentu zaraz po montażu. Widać to szczególnie na przykładzie rolet dzień i noc, kiedy pasy nie nakładają się na siebie idealnie, tworząc niechciane prześwity. Innym przykładem może być stale opadające roleta plisowana. Jak poradzić sobie z regulacją rolet?

Jak wyregulować rolety dzień i noc?

W jaki sposób rolety dzień i noc się rozregulowują? Tak jak to jest w przypadku każdej rolety, może być to wypadkowa wielu czynników. Zbyt silne pociągnięcie łańcuszka rolety, które rozregulowało jej położenie. Nieostrożne zabawy dzieci, czy kota z roletami. Czyszczenie materiału. To zaledwie kilka możliwości, które mogłyby się przyczynić do rozregulowania położenia materiału rolety. O ile w przypadku klasycznych rolet niepoprawne ułożenie rolety na początku nie rzuca się znacznie w oczy, o tyle model dzień i noc ujawni to niemalże od razu. Krzywo zwijający się materiał może zacznie się uszkodzić, a także zahaczać o cały mechanizm.

Jeszcze przy pierwszym montażu powinniśmy dołożyć starań, aby roleta została poprawnie ustawiona. Niestety popełnione błędy na tym etapie będą wpływać na działanie rolety w dłuższym rozliczeniu. Z tego powodu montaż rolety powinien zostać dobrze przeprowadzony, z należytą dbałością o każdy szczegół, w tym położenie uchwytów rolety. Niezachowanie linii prostej w tym wypadku może spowodować konsekwentne przemieszczanie się materiału, a tym samym rozregulowywanie rolety. Niestety w tym wypadku jedyną możliwością jest ponowny montaż rolety, tym razem o wiele dokładniejszy. Użycie poziomicy da pewność, że roleta znajduje się w odpowiedniej pozycji do dalszego, poprawnego funkcjonowania. Ten krok powinien zniwelować rezultaty niepoprawnej instalacji.

Innym sposobem jest wyregulowanie pozycji materiału, dzięki jego podklejeniu. Na czym polega ta metoda? Aby ustalić, czy przyczyną jest odklejenie się materiału, czy jego osunięcie, musimy całkowicie rozwinąć roletę. Pozwoli nam to ustalić, która strona powoduje skrzywienie materiału i czy faktycznie jest to powód. Po stronie odchylenia umieszczamy fragment materiału, który wyrówna brak materiału przy zwijaniu. Niestety ta metoda wymaga od nas podejmowania prób i popełniania błędów. Po zwinięciu rolety będziemy w stanie ocenić skuteczność zastosowanego materiału. Często potrzebnych będzie kilka podjętych prób, aby znaleźć materiał, który pozwoli wyrównać roletę na belce.

Jak wyregulować rolety plisowane?

W jaki sposób rolety plisowane się rozregulowują? Takie przyczyny często ciężko określić. Niekiedy przyczyną może być niepoprawny montaż rolet lub niepoprawnie zdjęte wymiary okna, z którymi rolety nie działają kompatybilnie. Innym razem może być agresywne użytkowanie rolet. Niezależnie od rodzaju przyczyny konieczne będzie podjęcie działań w celu ustawienia plis.

Jak może objawiać się rozregulowanie plis? Najczęściej spotykanym objawem będzie opadanie plis i nieutrzymywanie się ich w konkretnym miejscu na oknie. To znak, że plisy powinny zostać wyregulowane. Jak to zrobić samodzielnie? Jak wyregulować rolety plisowane?

Poprawnie zamontowane plisy posiadają mocowanie w postaci sznureczka, które reguluje ich działanie. Przy montażu określaliśmy, na jakiej wysokości sznureczek potrzebuje zawiązania, co pozwoli rolecie odpowiednio działać. I właśnie ten krok w tym wypadku potrzebujemy powtórzyć. Aby mieć pewność, że nie popełnimy błędu, za bardzo skracając sznureczek, nowy supeł zawiązujemy zaraz przy poprzednim. Ta czynność powinna zostać wykonana po obu stronach mocowania. Przy tym sznurki nie powinny być poplątane, a raczej układać się do siebie równolegle. Ten krok sprawi, że plisa ponownie będzie sztywna, będzie pozostawać na wybranym przez nas miejscu, a co najważniejsze, nie będzie opadać z wybranej pozycji.

Kiedy wyregulowanie nie będzie efektywne?

Niekiedy błąd niepoprawnego działania rolety niezależnie od jej modelu, może leżeć po stronie producenta. Słabe wykonanie spojeń rolety może powodować, że materiał będzie stopniowo się osuwał, a tym samym wpływał na jej poprawne działanie. Jeśli mamy co do tego pewność powinniśmy rozważyć kontakt z firmą, od której zakupiliśmy rolety. Właśnie z tego powodu warto dokładnie przeanalizować dostawcę i producenta rolet, na jakiego się decydujemy. Czy jest to firma, która posiada duże doświadczenie i jest zupełnie transparentna w swoim działaniu? Czy prezentowane przez nią efekty spełniają nasze oczekiwania? Odpowiedź na zaledwie tych kilka pytań, może pomóc przeanalizować z czyich usług chcielibyśmy skorzystać.

Rozregulowanie rolet może następować z czasem użytkowania. Nie jest to więc jedna z oznak słabego wykonania rolet, o ile nie następuje w przeciągu miesiąca, czy dwóch od montażu. W innych wypadkach możemy samodzielnie wyregulować rolety, poprawiając ich poprawne działanie. Kilka wspomnianych tu zabiegów pozwoli użytkować je w taki sam komfortowy sposób jak zaraz po ich pierwszej instalacji.

Ta strona wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi i wyświetlania informacji oraz w celu gromadzenia anonimowych danych statystycznych. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności.

aa