Styl skandynawski jest obecnie bardzo popularny, choć kojarzy się surowym i zimnym klimatem krajów Północy. Jakie są cechy charakterystyczne wnętrz w stylu skandynawskim? Historia podaje, że nurt ten narodził się w Danii i to już w latach trzydziestych XX wieku, można określić go jako chęć połączenia człowieka z naturą, stąd dużo w nim ekologicznych materiałów. Przede wszystkim króluje drewno, a wszelkie formy są proste i funkcjonalne. Wnętrza skandynawskie to minimalizm, stonowane barwy i jasne przestrzenie.
Wzory i kolory
Głównym przesłaniem stylu jest powrót do natury i środowiska naturalnego. Wzory skandynawskie nie są zbyt wyolbrzymione, cechują się przytulnością i wygodą. Wbrew pozorom we wnętrzach nie panuje surowy klimat, ale wszelkie elementy odzwierciedlają komfort i sprzyjająca domownikowi atmosferę. Meble nie stanowią głównego elementu pomieszczenia, są to proste formy, bez zbędnych ozdobników i ornamentów. Zarówno stoły, kredensy jak i szafy to modele smukłe, lekkie, nieprzygniatające swoją wielkością całego pomieszczenia.
Poszczególne komponenty wyposażenia wnętrz to:
- geometryczne wzory
- motywy roślinne
- wszelkiego rodzaju kompozycje liter
- grafiki i plakaty
Jakie materiały dominują we wnętrzach z Północy? Jak już wspomnieliśmy, jest to przede wszystkim drewno lub surowiec drewnopodobny, najczęściej malowany na biało lub jasnoszary. Dodatkowe akcenty tworzy biała ceramika i szkło. Pościel, poduszki, koce wykonane są z materiałów stanowiących przeważnie połączenie bawełny i lnu.
Z uwagi na surowy klimat panujący w Norwegii, Dani czy Szwecji, okna pełnią ważną rolę w dostarczaniu światła słonecznego. Odpowiednio dobrane dodatki nadadzą wnętrzom przytulności i ciepła. Styl skandynawski cechuje przejrzystość i jasność, więc nie ma mowy o grubych i ciężkich zasłonach czy kolorowych firanach. Jak w takim razie wybrać osłony okienne, gdy chcemy urządzić nasze wnętrze w stylu skandynawskim? Nie ma potrzeby rezygnowania całkowicie z osłony. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju żaluzje. Co mamy do wyboru?
Proponujemy kilka pomysłów, które świetnie wpasują się w motywy skandynawskie. Na początek zajmiemy się żaluzjami.
Żaluzje drewniane
W Polsce podobnie jak w krajach północnych nie mamy zbyt dużej ilości dni słonecznych w ciągu całego roku. Z tego względu Polacy pokochali wnętrza w stylu skandynawskim. Drewno to główna istota tego stylu, dlatego żaluzje wykonane z drewna będą idealnym elementem wystroju każdego pomieszczenia. Pasują nie tylko do salonu, ale także do kuchni czy sypialni.
Niewątpliwą zaletą rolet wykonanych z drewna jest fakt, że nawet gdy są całkowicie opuszczone, nie wstrzymują przebijających się promieni słonecznych. Powoduje to piękne oświetlenie wnętrza, szczególnie w dzień oraz dodaje ciepła.
Z pewnością ważną zaletą rolet drewnianych jest ich łatwość w utrzymaniu czystości. Do usunięcia drobnych zanieczyszczeń wystarczy z reguły wilgotna szmatka z delikatnym środkiem do drewna. Wszelkie plamy czy zabrudzenia, które mogą pojawić się na drewnianych lamelkach, można bez większego trudu usunąć właśnie w taki sposób.
Drewno to bardzo uniwersalny materiał, dlatego pasuje to większości mebli. Elementy drewniane mogą także zostać pomalowane na biało.
Rolety materiałowe
Decydując się na roletę materiałową w pomieszczeniu urządzonym w stylu skandynawskim, postawmy na minimalizm. Obecnie na rynku dostępne jest bogactwo wzorów i kolorów więc z pewnością uda nam się wybrać materiał gładki, w jasnych barwach, pasujący stylistyką to klimatu północnoeuropejskiego. Stonowane odcienie rozjaśnią wnętrza oraz optycznie powiększą przestrzeń.
- Nie popadajmy jednak w skrajności, przecież to wnętrze ma być dopasowane do naszego gustu i upodobań, a nie odwrotnie.
Gdy więc mamy ochotę na inne odcienie czy wzory, które będą się nam podobać, to nic nie stoi na przeszkodzie. Dom tworzymy my, więc warto zastanowić się jakie kolory i wzory to my najbardziej lubimy i w jakich czujemy się komfortowo.
Folie matowe i dekoracyjne
Innym rodzajem osłony, która może wpasować się w styl skandynawski są folie okienne. Wśród nich wyróżnia się dwa rodzaje, mowa o foliach dekoracyjnych oraz matowych. Jaką pełnią funkcję? Pozwalają na dostęp światła słonecznego do 90% i mogą stanowić piękny element dekoracji okna, jednocześnie zapewniając prywatność. W pokoju dziecięcym możemy postawić na wzory kwiatowe, u nastolatka na motywy z literami, a w sypialni na motywy geometryczne.
Jak wygląda montaż foli na okno? Zapewniamy, że instalacja folii jest bardzo łatwa, nie zajmuje dużo czasu i można ją wykonać samodzielnie. Folia naklejana jest bezpośrednio na szybę, więc nie ma problemu z otwieraniem okna na całej jego szerokości. Oprócz dekoracyjnych posiadamy także folie, które mają rolę ochronną i antywłamaniową.
Co jeszcze można dodać, pisząc o stylu skandynawskim? Warto pamiętać, że cechuje go przede wszystkim funkcjonalność i komfort dla wszystkich domowników. Mając to na uwadze, zarówno rolety drewniane jak i materiałowe, mogą być podpięte pod system inteligentnego domu i sterowane automatycznie. Praktyczność i korzyść w jednym, czyż nie właśnie to jest istotą duńskiej filozofii zamykającej się w wyrażeniu hygge – oznaczającego przytulność i wygodę?