Większość osób prawdopodobnie zgodzi się z tym, że to czas przeznaczony na dekorowanie wnętrz oraz wybór dodatków to ciekawa i satysfakcjonująca praca. Planując przestrzeń w domu z poddaszem, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów. Jakie na przykład? Największą rolę odgrywają uwarunkowania zabudowy, na przykład niestandardowe wymiary pomieszczenia, różnej długości skosy czy wysokość poszczególnych ścian. Nie da się jednak zaprzeczyć, że poddasze to miejsce ze szczególną aurą, sprzyjające relaksowi i wypoczynkowi. To właśnie najczęściej na poddaszu umiejscowione są pokoje do relaksu czy przestrzeń dla gości. 

Największym atutem pomieszczeń znajdujących się na górnych piętrach są okna. To od ich umiejscowienia zależy także atmosfera, jaka będzie panować w pokoju. Ze względu na specyfikę pomieszczenia, okna na poddaszu zazwyczaj są pochyłe. 

Odpowiednio dopasowane osłony okienne mogą ocieplić wnętrze i dodać przestrzeni. W czym można wybierać? Możliwości jest mnóstwo. Bogaty wybór wzorów i kolorów pozwala tak zaaranżować poddasze, aby było w pełni funkcjonalne i przytulne. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych możliwości, jakie można wykorzystać, aranżując okno na poddaszu.

Plisy

Plisy to jedne z bardziej oryginalnych osłon okiennych. Ich uniwersalność pozwala zastosować je w każdym wnętrzu, zarówno w pokoju gościnnym jak i w biurze, które umiejscowione jest na poddaszu. Niewątpliwie główną zalety plisy jest to, że może być regulowana zarówno od góry jak i od dołu. Z

decydowanie ma także wpływ na zapewnienie prywatności, ale także na osłonę przed światłem słonecznym w zależności od kąta padania promieni. Warto przy tym jednak pamiętać, że plisy nie są rodzajem osłon, które całkowicie zaciemniają pomieszczenie.

Innym atutem plisy jest sposób montażu. Możliwości są dwie, pierwsza to montaż całkowicie nieinwazyjny, bez wpływu na konstrukcję okna. Natomiast druga to zainstalowanie plisy przy pomocy wkrętów.

Kolejnym walorem rolety plisowanej jest ogromny wybór rodzajów oraz kolorów tkaniny użytej do wykonania plisy. Decyzja zależy tylko i wyłącznie od gustu i preferencji domowników. 

Nie wspomnieliśmy jeszcze o tym, że plisa może być zamontowana w oknie o każdym kształcie i wymiarach, ponieważ jest wykonywana na specjalne zamówienie. Pozwala to dopasować roletę do wystroju wnętrza lub tak dobrać kolor, aby współgrał ze stylem otoczenia. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się nad rodzajem materiału. Niektóre z nich można myć pod prysznicem, jednak w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza. Takie rolety będą praktyczne dla rodzin z małymi dziećmi lub dla osób, które bardzo lubią dbać o czystość i sterylność pomieszczeń. 

Rolety screen

Przypominają zwykłe rolety, jednak posiadają o wiele większą moc zaciemnienia pokoju. Jednym z atutów jest to, że mogą być sterowane automatycznie na pilota. Oprócz tego są bardzo łatwe w obsłudze. Rolety typu screen to osłony montowane na zewnątrz okna, doskonale więc sprawdzą się także jako dodatkowa warstwa termiczna.  

Zaletą rolet typu screen jest dobra izolacja cieplna przy jednoczesnym dopływie naturalnego światła. Pasują szczególnie do domów nowoczesnych. Doskonale sprawdzą się w pokojach najmłodszych pociech. Dlaczego? Z powodu mocnego zaciemnienia ułatwią zasypianie niezależnie od pory dnia. 

Rolety wewnętrzne

Najbardziej uniwersalnym produktem do zasłonięcia okien na poddaszu są rolety wewnętrzne. Co je charakteryzuje? Przede wszystkim dzięki bocznym prowadnicom rolety idealnie przylegają do szyby. Nie ma więc problemu ze światłem słonecznym wpadającym z boku. Możemy wybrać rolety całkowicie zaciemniające pomieszczenie, co z pewnością będzie pomocne na poddaszu, gdzie mocniej czuć temperaturę. Możliwości wyboru koloru jest mnóstwo, więc z pewnością każdy znajdzie barwę dostosowaną do swoich potrzeb. 

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie to jedne z bardziej eleganckich osłon okiennych. Pasują do każdego stylu i wnętrza. Nadają niepowtarzalnego charakteru i ciepła Są ponadczasowe i uniwersalne. Oprócz ładnego wyglądu zapewnią także dobrą osłonę przed słońcem i sprawią, że wnętrze wyda się bardziej przytulne. Dobrze sprawdzą się w pomieszczeniu na poddaszu, które przeznaczone jest na sypialnię dla domowników lub dla gości. Można dowolnie wybrać rodzaj materiału oraz kolor tkaniny, dzięki czemu rolety będą pasować do pozostałych elementów wyposażenia. 

Rolety zewnętrzne

Pomieszczenia znajdujące się na poddaszu szybko się nagrzewają. Może to być uciążliwe zwłaszcza w lecie, gdy z powodu wysokiej temperatury ciężko nam zasnąć. Z pomocą przychodzą rolety montowane na zewnętrznej stronie okna. Roleta doskonale się sprawdzi jako dodatkowa warstwa izolacji i sprawi, że poddasze będzie przytulnym miejscem do wypoczynku. 

Jakie są jeszcze inne zalety takiej rolety oprócz komfortu termicznego? Niewątpliwe jednym z głównych atutów tej osłony jest funkcja antywłamaniowa. Roleta zewnętrzna stanowi dodatkową barierę dla potencjalnych złodziei, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo domu. Tym bardziej że z reguły na poddaszu zlokalizowane są pokoje dla najmłodszych domowników. 

Wszystkie osłony okienne posiadają jeszcze jedną przydatną funkcję, która podnosi poziom życia. O czym mowa? Otóż osłony można podpiąć pod system inteligentnego domu, dzięki czemu rolety mogą być sterowane automatycznie. Mogą być opuszczane i podnoszone o konkretnej godzinie, co także wpływa na bezpieczeństwo. 

Ta strona wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi i wyświetlania informacji oraz w celu gromadzenia anonimowych danych statystycznych. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności.

aa