Aranżacja nowej kuchni może stanowić nie lada wyzwanie. Dobór odpowiednich mebli, dodatki, projekt, który okaże się funkcjonalny oraz nasz osobisty wkład, który sprawi, że poczujemy się jak w domu. Przed takimi dylematami stoi coraz więcej ludzi, chcąc urządzić dom po swojemu, dbając o każdy szczegół. Obejmuje to także dobór odpowiednich osłon okiennych. Na jakie rolety do kuchni się zdecydować? 

 

Kilka ważnych szczegółów

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich osłon okiennych? Przede wszystkim ich funkcjonalność w danym pomieszczeniu. Na czym nam zależy? Czy jest to pomieszczenie na 8 piętrze w wieżowcu i potrzebujemy jedynie odpowiedniej osłony do kontroli ilości światła wpadającego? Czy raczej urządzony nowocześnie pokój położony na parterze, przez którego okna może zajrzeć wielu sąsiadów? Odpowiedzi na te i podobne pytania pomogą zdecydować, o jaki rodzaj rolet nam chodzi. W pierwszym wypadku być może wystarczy zastosowanie miejscowej rolety jak na przykład roleta plisowana.

Kolejnym elementem, który może zaważyć na decyzji o rodzaju rolety, jest łatwość jej czyszczenia. Inne będziemy chcieli zastosować w pokoju dziennym i sypialni oraz inne w kuchni i łazience. Większe narażenie na zanieczyszczenia i osadzanie się brudu zachęca do szukania łatwych w utrzymaniu modeli. Inną opcją jest godzenie się na wszelkie ewentualne zabrudzenia, z którymi możemy nie dać sobie rady.

W jaki sposób będziemy operować roletą? Nie wszystkie modele oferują możliwość dostosowania systemu do nawigowania radiowego lub elektrycznego. Czy wystarczy nam operowanie łańcuszkiem koralikowym lub taśmą? Czy potrzebujemy zwijania z obu stron rolety? Te elementy mogą okazać się szczególnie istotne, jeśli okno okienne nie jest łatwo dostępne lub znajduje się dość wysoko na ścianie.

Rolety plisowane

Rolety plisowane lub inaczej plisy to rodzaj rolet, który do niedawna szturmem podbijał rynek osłon okiennych. Ich prosta budowa sprawia, że wpasowują się w każdy możliwy styl. Nadają się do zastosowania w większość rodzajów okien, w tym także okna dachowe i takie o nietypowym kształcie i rozmiarze.

Plisy to rolety, którymi możemy operować z obu stron rolety, co znacznie ułatwia kontrolę nad ilością światła domu. Co więcej, możemy cieszyć się dużą ilością światła słonecznego, odgradzając się jednocześnie od wścibskiego wzroku sąsiadów czy przechodniów.

Nawigowanie roletą z obu stron to także możliwość odsłonięcia rolety, gdybyśmy mieli obawy, że zostanie przez nas zabrudzona. Dzięki temu unikamy konieczności mycia rolety. Okna myje się znacznie łatwiej i skuteczniej, szczególnie z barwiących zabrudzeń.

Rolety dzień-noc

Rolety dzień i noc to rolety zbudowane z mijających się płatów materiału, który zbudowany jest naprzemiennie z tkaniny roletowej oraz firankowej. Taki mechanizm rolety pozwala ustawić roletę wyłącznie w układzie noc, blokując widok z zewnątrz i dostęp światła oraz w układzie dzień. Poza tymi układami możemy dostosowywać wysokość poszczególnych części rolety tak, aby regulować ilość wpadających promieni słonecznych. Dzięki temu ich skuteczność przyrównywana jest do działania żaluzji.

Część firankowa uznawana jest jednak za trudniejszą w utrzymaniu w czystości, ale nie niemożliwą. Z tego powodu musimy starannie rozważyć zastosowanie tego modelu w kuchni. Czy roleta będzie znajdowała się blisko kuchenki, przez co będzie bardziej narażona na zabrudzenia? Czy raczej okno umieszczone jest w znacznej odległości? Czyszczenie firankowej części wymaga zastosowania delikatnych środków czyszczących oraz delikatnych metod.

Rolety klasyczne

Rolety klasyczne to jak sama nazwa wskazuje, najbardziej klasyczne rozwiązanie wśród rolet. Dostępne w wielu wariantach świetnie sprawdzają się również w kuchni. Rolety mini bez dodatkowego osprzętu. Rolety z kasetką ochronną na belkę z materiałem i prowadnicami. Wśród tego rodzaju rolet dostępna jest szeroka gama kolorystyczna materiału oraz wiele uniwersalnych kolorów osprzętu rolety. To pozwala dostosować roletę kolorystycznie do wybranego wystroju kuchni, tak aby tworzyła z nią jedną całość.

Typowy materiał rolety jest również dość łatwy w czyszczeniu. Szczególną przewagę mają również modele z dodatkową kasetką ochronną, która pozwala chronić materiał na belce przed nadmiernymi zanieczyszczeniami czy odkładaniem się kurzu. Dodatkowo wysoka jakość wykonania sprawia, że nie wychodzą one z mody, dalej ciesząc się dużym zainteresowaniem.

 

Dopasowanie odpowiednich osłon okiennych do wystroju kuchni może sprawić, że poczujemy się w niej dużo przyjemniej. Dobrze dobrane rolety sprawią, że pomieszczenie zyskuje na przytulności, a przy tym chroni przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. Rolety plisowane, rolety dzień-noc, a może rolety klasyczne to kilka możliwości wśród rolet, nad którymi warto się dłużej zastanowić. Każda z tych możliwości, o ile jest dobrze dopasowana do okna, będzie skuteczna w dbaniu o prywatność, bez niepotrzebnych prześwitów. Spasowanie rolety to także pewność, że będzie ona działała bez zarzutu.

Ta strona wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi i wyświetlania informacji oraz w celu gromadzenia anonimowych danych statystycznych. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności.

aa