Bezpieczny dom dla zwierzaka. Z pewnością każdy miłośnik zwierzęcia domowego dąży do tego, aby jego pies czy kot czuł się w domu swobodnie i aby żaden przedmiot nie stanowił zagrożenia dla jego życia lub zdrowia. Nie ulega wątpliwości, że małe zwierzęta są niezwykle ciekawskie i na pewno prędzej czy później zaczną eksplorować przestrzeń wokół siebie. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre elementy wyposażenia domu, szczególnie rośliny, mogą mieć spory wpływ na bezpieczeństwo naszych pupili. Odpowiedzialny właściciel na pewno chciałby sprawdzić, jakie gatunki są odpowiednie dla zwierząt. 

Rozpoznaj zagrożenie

Naturalną rzeczą jest, że dorastające szczeniaki oraz kociaki potrzebują dużo ruchu, ponieważ rozpiera je energia. Czasami nawet nas może zadziwić to, jaką posiadają wyobraźnię i co potrafią wyczyniać. Poza tym wiadomym jest, że poznają one otoczenie poprzez wąchanie, czy, co gorsza, podgryzanie przeróżnych przedmiotów, jakie tylko znajdą się na ich drodze. Z tego względu świadomy opiekun będzie starał się zapewnić różne zabawki czy gryzaki, będące bezpieczniejszym rozwiązaniem niż buty czy meble. Oprócz podstawowych potrzeb, takich jak legowisko czy miska, warto zadbać również o to, aby na drodze małego urwisa nie stanęły rośliny, które mogą wydzielać truciznę. Najlepiej zorientować się, które rośliny należą do gatunku trujących i mogą wyrządzić krzywdę, gdy znajdą się w kontakcie ze zwierzęciem.  

Bezpieczne rośliny

Dobrze wiedzieć, że należy mieć wzgląd na otoczenie zwierzaka, niezależnie od tego czy jest on mały, czy już dorosły. Dorosłe psy czy koty też czasami miewają nietypowe zachowania, zwłaszcza kiedy zostają same w domu. Upewnij się więc, że rośliny, które znajdują się w mieszkaniu, czy to na oknie, czy na podłodze, są dla niego bezpieczne. 

Na szczęście istnieje mnóstwo gatunków kwiatów, które są niegroźne dla zwierząt, a przy tym ładnie się prezentują we wnętrzach. Ciekawe jest to, że z posiadania wspomnianych roślin my także możemy odnieść pożytek. Na przykład niektóre gatunki roślin skutecznie oczyszczają powietrze z różnych toksyn. Wracając do tematu bezpiecznego domu, to jakie rośliny są odpowiednie dla naszych podopiecznych? 

Bezpieczne rośliny dla psa czy kota to między innymi:

Storczyki

Dobrze jest pamiętać o tym, aby storczyki znajdowały się w solidnej doniczce, która nie przewróci się pod wpływem ciekawskiego dotyku szczeniaka czy kotka. 

Fiołek afrykański

Ten gatunek dobrze wygląda na parapecie kuchennym lub w gabinecie do pracy.

Paprotki

Paprotki dobrze rosną na stanowisku, które nie jest za bardzo nasłonecznione, więc dobrze sprawdzi się, na przykład w łazience. Inną korzyścią z takiego umiejscowienia jest fakt, że paprocie bardzo dobrze chłoną wodę. 

Piękne, ale toksyczne

Odpowiedzialny właściciel zwierząt będzie starał się wystrzegać w swoim otoczeniu roślin, które należą do gatunku trujących. Do takich można zaliczyć na przykład:  

Monstera

Ta popularna ostatnio wśród influencerów roślina doniczkowa, nie jest bezpieczna dla psa czy kota. Dzieje się tak, ponieważ w liściach monstery znajduje się szczawian wapnia, który może powodować niestrawność oraz zapalenie spojówek. 

Fikus

W soku tej lubianej przez nasze babcie rośliny znajduje się lateks, który może wywołać alergię i podrażnić skórę zwierzęcia. 

Aloes

Chociaż aloes kojarzy nam się raczej z działaniem leczniczym, to po ugryzieniu liści aloesu, zwierzę może cierpieć na wymioty czy rozstrój żołądka. 

Inne niebezpieczeństwa

Skakanie po meblach to raczej domena kotów, choć i w przypadku psów zdarzają się akrobaci. Gdy w naszym domu pojawi się taka pełna energii mała istota, może na jakiś czas zrezygnujmy z długich zasłon czy lekkich firanek. Prawdopodobieństwo zerwania lub uszkodzenia materiału jest w tym wypadku dosyć spore, a po co psuć sobie nerwy.  Może właśnie jest to dobry moment, aby zainwestować w inny rodzaj osłon okiennych, na przykład rolety dzień-noc

Takie rolety dobrze sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, są niezwykle łatwe w użyciu i pasują do wielu stylów. Zapewniają prywatność, ale jednocześnie my oraz nasz pupil, możemy obserwować wszystko, co dzieje się na zewnątrz. 

Poza tym rolety dzień-noc mogą być sterowane automatycznie, co jest bardzo praktyczne, a zarazem wygodne. 

Rolety zewnętrzne to także dobre rozwiązanie dla domu. Jakie są ich zalety? Przede wszystkim tłumią hałasy dobiegające z ulicy, więc będą ogromną pomocą dla zwierzaków, które są bardzo bojaźliwe. Oprócz tego rolety zewnętrzne skutecznie zwiększają bezpieczeństwo, gdy my wraz z naszym pupilem postanowimy wyjechać na urlop, a dom zostanie bez opieki. 

Nie można także zapomnieć o tym, że dzięki roletom zewnętrznym można sporo zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, ponieważ stanowią dodatkową warstwę izolacyjną w oknie. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przecież przeznaczyć na smakołyki dla zwierzaka.

Innym rodzajem osłon zewnętrznych są moskitiery. Specjalna siatka, z której skonstruowana jest moskitiera, skutecznie ochroni przed uciążliwymi insektami w ciągu dnia, ale chyba co najbardziej praktyczne, także w nocy. Szczególnie małe kotki lubią wspinać się na parapet i skoczyć za gołębiem siedzącym za oknem. Moskitiera to dodatkowa bariera ochronna dla zwierzęcia, co z pewnością wpłynie na jego bezpieczeństwo w domu.

Ta strona wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi i wyświetlania informacji oraz w celu gromadzenia anonimowych danych statystycznych. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności.

aa