Jesień to niezwykle barwna pora roku. Spadające z drzew liście, poranne mgły i coraz chłodniejsze wieczory sprawiają, że powoli zatrzymujemy się w pędzie życia i zaczynamy celebrować chwile w zaciszu własnego domu. Nie bez powodu jest takie powiedzenie „złota polska jesień”, ponieważ to właśnie podczas jesieni świat mieni się niezwykłymi kolorami. Główne skrzypce grają odcienie brązu, żółty, czerwony, pomarańczowy oraz złoty.

Dni stają się coraz krótsze, więc jak najczęściej odsłaniamy okna, aby nacieszyć się jeszcze ostatnimi promieniami słońca wpadającymi do pokoju. Jakże odmienna sytuacja niż jeszcze miesiąc temu, gdy zasłanialiśmy rolety, aby uzyskać jak najwięcej cienia i skryć się przed uciążliwym upałem.

Z uwagi na to, że aż do wiosny mnóstwo czasu będziemy spędzać w domu na fotelu lub przy kominku, wiele osób decyduje się na małe zmiany w pomieszczeniach, aby stały one jeszcze bardziej przytulne.

Jednym z ważnych elementów wystroju wnętrz są osłony okienne. Odpowiednio dobrane mogą stać się naprawdę piękną dekoracją nie tylko okna, ale i całego pokoju.

Obecnie do wyboru jest mnóstwo rodzajów, kolorów i wzorów rolet okiennych. Z racji tego, że w trakcie jesiennych wieczorów częściej zapalamy w domu światło, osłony służą głównie jako ochrona prywatności przed spojrzeniami sąsiadów. Najlepszym rozwiązaniem są w tym wypadku rolety zewnętrze. Jakie są ich zalety?

Rolety zewnętrzne

Całkowicie zasłaniają widoczność, a przy tym stanowią dodatkową warstwę izolacyjną przed wiatrem i wilgocią. Zastosowanie rolet zewnętrznych to dodatkowe wsparcie systemu ogrzewania, ponieważ rolety skutecznie blokują powiew chłodnego powietrza.

Inną korzyścią z zastosowania rolet zewnętrznych w swoim domu jest także to, że mogą służyć jako zabezpieczenie przed włamywaczami. Chociażby z tego powodu warto je zastosować w pokoju dziecięcym lub w pomieszczeniach na poddaszu.

Kolejną zaletą rolet zewnętrznych jest fakt, że dobrze chronią przed hałasem z zewnątrz, na przykład dźwiękami ruchliwej ulicy. Dzięki temu łatwiej o spokojny, niezakłócony sen lub popołudniową drzemkę malucha. Oprócz tego zapewniają całkowite zaciemnienie pomieszczenia, więc przeszkodą w zaśnięciu nie będą już światła ulicznych latarni.

Jeszcze inną zaletą takich rolet jest możliwość podłączenia ich do systemu inteligentnego domu oraz sterowanie poprzez aplikację w smartfonie. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne i z pewnością podnosi komfort życia.

Montaż osłony zewnętrznej nie trwa długo, wszystko w zależności od rodzaju rolety i co jeszcze praktyczne, można zamocować je na każdym etapie budowy (o ile nie są to rolety podtynkowe). Czy możliwe jest zamontowanie rolet zewnętrznych w przypadku mieszkania w bloku? Tak, jest taka opcja, jednak w tym wypadku wymagane jest uzyskanie zgody od spółdzielni mieszkaniowej. Dlaczego? Ponieważ rolety zewnętrzne to już spora ingerencja w wygląd elewacji całego budynku.

Odpowiednio dobrane osłony okienne to detal, który może odmienić wnętrza naszego domu.
Oprócz rolet zewnętrznych w jesienne motywy pięknie wpasują się także rolety drewniane. Drewno i odcienie złota, czerwieni czy pomarańczowego to połączenie idealne. Jakie są atuty rolet wykonanych z drewna?

Rolety drewniane

Oprócz tego, że osłony drewniane są niezwykle praktyczne, ponieważ pozwalają dowolnie regulować ilość promieni wpadających do domu, to jeszcze wspaniale wyglądają o każdej porze roku. Naturalne drewno nie ulega szybko zniszczeniu oraz jest odporne na uszkodzenia. Dodatkowo ich czyszczenie nie jest skomplikowane. Odbywa się za pomocą wilgotnej szmatki nasączonej środkiem do pielęgnacji drewna lub zwykłej miotełki do kurzu.

Rolety wykonane z drewna nie są lekkie, więc w przypadku uchylonego okna nie będą powiewały z jednej strony szyby na drugą. Takie osłony przykują uwagę każdego gościa.

Co ważne, rolety drewniane są wykonywane na wymiar, więc znajdą zastosowanie w każdym pomieszczeniu. Zarówno w sypialni na poddaszu, jak i na parterze w salonie oraz jadalni. Drewno wspaniale komponuje się z innymi dodatkami, a szczególnie z dekoracjami jesiennymi. Wyobraźmy sobie stojące na parapecie wrzosy, pachnące świeczki na komodzie, leżąca na stole garść kasztanów w szklanym wazonie a do tego wszystkiego drewniane rolety w oknie. Rolety wykonane z drewna pasują do każdego stylu, zarówno w klimacie boho, jak i w nowoczesnych wnętrzach.

Warto pamiętać o jeszcze jednej istotnej kwestii. Zanim zaczniemy zajmować się dekoracjami jesiennymi i staniemy przed decyzją co do wyboru osłony okiennej, warto przede wszystkim zadbać o odpowiedni stan techniczny całej stolarki okiennej.

Na początek dobrze jest sprawdzić, czy każde okno jest szczelne i czy w żadnym miejscu nie ucieka powietrze. Takie straty energii mogą sprawić, że będziemy płacić większe rachunki za ogrzewanie, co w obliczu dzisiejszych kosztów życia jest kolejnym sporym obciążeniem.

Jeśli znajdziesz takie wadliwe miejsce, to skorzystaj z dostępnych w marketach budowlanych pianek lub specjalnych gąbek, aby je uszczelnić. Pamiętaj także o odpowiedniej regulacji okna na cały okres jesienno- zimowy.

Na odpowiednio przygotowanych oknach każdy rodzaj rolety będzie się pięknie prezentował i to nie tylko podczas jesieni, ale także w pozostałe pory roku.

Ta strona wykorzystuje tzw. pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usługi i wyświetlania informacji oraz w celu gromadzenia anonimowych danych statystycznych. Możesz wyłączyć obsługę cookies poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności.

aa